“Suyu kirletmek hayatı kirletmek demektir”

“Suyu kirletmek  hayatı kirletmek demektir”

Mehmet TIRPAN

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli yetkililer, çiftçilere azot içerikli hayvansal ve kimyasal gübrelerin toprağa uygulanmasının yasak olduğu dönemler konusunda bilgi verildi.

Sularda Tarımsal Kaynaklı Nitrat Kirliliği İzleme ve İyi tarım Uygulamaları kapsamında çiftçilere azot içerikli hayvansal ve kimyasal gübrelerin kullanımı noktasında bilgiler veren yetkililer, “16 İlçede "Sularda Tarımsal Kaynaklı Nitrat Kirliliği" ve "İyi tarım Uygulamaları Kodu" konularında bu güne kadar toplamda 535 çiftçimize eğitim verilmiştir. Su kirliliği insanlığın gelecekteki yaşam sürecini etkileyecek önemli faktörlerdendir” dedi.

İşletmelerin 2020 yılı sonu itibariyle gübre deposu ve gübre yönetim planını yapmakla yükümlü olduğunu aktaran yetkililer, “Suyu kirletmek hayatı kirletmek demektir. İlimizde nitrat kirliliğinin önlenmesine yönelik çalışmalarda hassasiyetle yürütülmektedir. İlimizde nitrat kirliliğinin önlenmesi kapsamında yapılan çalışmalarda 683 adet işletme belirlenmiş ve bu işletmelere gübre deposu yapılması zorunluluğu tebliğ edilmiştir. İşletme hacmine uygun gübre deposu boyutları İl Müdürlüğümüzce belirlenmekte ve çiftçilerimize anlatılmaktadır. Sularımızın korunması kapsamında 18/2/2004 tarihli ve 25377 sayılı Resmî Gazete ile "Tarımsal Kaynaklı Nitrat Kirliliğine Karşı Suların Korunması Yönetmeliği" yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmelik  çerçevesinde İlimizde 23 adet yüzey suyu (akarsu, göl, gölet ve baraj gölleri), 62 adet yer altı su kaynağından olmak üzere toplam 85 noktadan İl Müdürlüğümüzce su numunesi alınıp bu numunelerin analizi yapılarak sularda tarımsal kaynaklı nitrat kirliliği ekiplerimiz tarafından izlenmektedir.

Tarımsal üretimde verimi etkileyen faktörler bakımından önemli bir unsur olan gübreleme doğru zamanda ve yeterli miktarda yapılmadığı zaman yarar sağlamak yerine çeşitli zararlara neden olmaktadır. Bilinçsiz gübre uygulamaları; topraklarda tuzlanma, ağır metal birikimi, besin maddesi dengesizliği, mikroorganizma etkinliğinin bozulması, sularda ötrofikasyon ve nitrat birikimi, havaya azot ve kükürt gazlarının salınımı ile sera etkisi gibi sorunlar oluşturmaktadır” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2018, 04:20

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
aluzekunebe
aluzekunebe - 4 ay Önce

http://doxycycline-cheapbuy.site/ - doxycycline-cheapbuy.site.ankor onlinebuycytotec.site.ankor

oxuagigoaugz
oxuagigoaugz - 4 ay Önce

http://doxycycline-cheapbuy.site/ - doxycycline-cheapbuy.site.ankor onlinebuycytotec.site.ankor

ibasakuyuji
ibasakuyuji - 4 ay Önce

http://doxycycline-cheapbuy.site/ - doxycycline-cheapbuy.site.ankor onlinebuycytotec.site.ankor

ocobaco
ocobaco - 4 ay Önce

http://doxycycline-cheapbuy.site/ - doxycycline-cheapbuy.site.ankor onlinebuycytotec.site.ankor

SIRADAKİ HABER