“Süpermen değil, hizmetliyiz”

TEÇ-SEN Sivas Şubesi Türkiye genelinde yapılan eylemlere sloganlar atarak destek verdi. Milli Eğitim Müdürlüğü önünde gerçekleştirilen eylemlerde hizmetlilerin sorunları paylaşıldı ve engelli bireylerin hizmetli olarak işe alınmasının doğru olmadığı belirtildi. Açıklamanın ardından film kahramanı Süpermen örnek gösterilerek ‘Süpermen değiliz, hizmetliyiz, Seçim öncesi verilen sözler tutulsun, Engelliden Hizmetli olmaz’ gibi sloganlar atan sendika üyeleri üvey evlat olmadıklarını da ifade ettiler.

MEHMET TIRPAN

Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası 81 il’de “Yardımcı Hizmetler Sınıfı Kaldırılsın!” ve “Engelliden Hizmetli olmaz!”  sloganıyla genel eylem yaptı.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Sivas’ta da eylem yapan Sendika üyeleri yetkililere seslendi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde dün gerçekleştirilen eylem açıklamalarda bulunan Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası (Teç-Sen) Sivas Şubesi Başkanı Birol Duman, Yardımcı hizmetler sınıfının bugünün gerçeği olmadığının farkında olduklarını bu durumun yetkililerce de farkına varılması gerektiğini söyledi.

Yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılması gerektiğine vurgu yapan Başkan Duman, “Yardımcı hizmetler sınıfı personellerinin görev tanımı belli değil. Adı devlet memuru olan personeller Süpermen gibi çalıştırmakta. Devlet memuru olan hizmetlilere fazla çalışma karşılığında herhangi bir ücret de verilmemekte” dedi.

Süpermen hizmetlilerin hafta sonu, hafta içi, gece, gündüz, öğle, akşam fark etmeden çalıştırıldığının altını çizen Başkan Duman, “Yardımcı hizmetler sınıfında memur olarak görev yapan insanlar Süpermenler çünkü. Bu insanların odası dahi yoktur. Odaya da ihtiyacı yoktur. Çünkü onun ailesinden hasta olan olmaz, onun herhangi bir derdi olmaz, düşüncelere dalamaz. Mesela engelli olması da onun süpermen hizmetli olmasına mani değildir. Çünkü o süper hizmetli olmak için dünyaya gelmiştir. Boyanacak duvar varsa süpermen hizmetli boyar. Fotokopi işi ondan sorulur. Kendisine ihtiyaç duyulursa eğer, memurluk da yapar. Yeri geldiğinde berber olur, bozulan kapı ve pencereyi tamir eder. Sınav varsa okulda tüm sıraları taşır, yerlerini değiştirir, sınav bitiminde eski haline getirir. Çünkü o süper hizmetlidir. Süperman hizmetlinin işi biter mi? Bitmez. Çünkü birde amiri ne diyorsa onu da yapmak gibi bir görevi de vardır” ifadelerini kullandı.

“SEÇİMLERDE SÖZ VEREN VEKİLLERE SESLENİYORUZ”

56 yıl önce ihtiyaç iken bugün artık anlamını yitiren ve miadı dolan yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılıp yeni bir milat ve yeni bir başlangıç yapılması gerektiğinin altını çizen Duman, “Bu kadrolarda görev yapan kamu çalışanlarının eğitim durumlarına uygun kadrolara atanması elzemdir. Seçim zamanlarında “Yardımcı Hizmetler Sınıfı Kaldırılacak” diyerek oy isteyen partilere ve milletvekillerimize sesleniyoruz. Sözünüzün gereğini yerine getirmek için ne yapmamız gerekiyor. Eğer meydanlarda bizleri görmekse dileğiniz işte meydanlardayız. Bizim de sizlerden dileğimiz, sözünüzü tutmanız ve Yardımcı Hizmetler Sınıfının kaldırılması ile ilgili mecliste olan kanun teklifinin kabul edilmesi için ellerinizi semaya kaldırmanızdır” şeklinde konuştu.

“HEPİMİZ BİR ENGELLİ ADAYIYIZ”

Engelli insanların ısrarla yardımcı hizmetler sınıfında çalıştırılmaya gayret gösterildiğini bu durumun hiçbir vicdana, hiçbir merhamete sığmadığında aktaran Başkan Duman, “Şimdi soruyoruz? Engelli bireyden hizmetli olur mu? olmaz! engelli bireylerin ataması yapılırken neden yardımcı hizmetli sınıfına atıyoruz. Hangi gerekçeyle bunu yapıyoruz? engelline uygun istihdam edilmediği için kurum içinde yaşadığı travmadan ve psikolojik zorluklardan haberiniz var mı? bu durum kaş yapayım derken göz çıkarmaktan başka bir şey değildir. Meziyetimiz, Medeniyet anlayışımızı üstün kılmak ise bu anlayışımızın sonuçlarında kesinlikle eziyet olmamalıdır. Olamaz. Engelli bireyden de hizmetli olmaz, olamaz” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2021, 14:27

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER