SULARBAŞI HANI TUĞLA İLE Mİ ONARILDI?

Sivas merkezde 1525 yılında vefat eden Sivas Valisi Sinan Paşa vakfından olduğu Sivas Şeriye Sicil Defterinde ki kayıtlardan bilinen Sularbaşı hanı bir diğer adı ile Şıracı Hanı’nın 1987 yılın da ki onarımına ait fotoğrafların gün yüzüne çıkması ile akıllara Sularbaşı Hanı aslından uzaklaşarak mı onarım gördü sorusunu getirdi.

SULARBAŞI HANI TUĞLA İLE Mİ ONARILDI?

Sümeyra DENİZ

Dikdörtgen plan şemasına sahip olan ortası açık avlulu iki katlı, ahşap Osmanlı dönemi hanı olan Sularbaşı Hanı eski, kalın kesme taş duvarları olan bir yapının üzerine sonradan yapılan ilavelerle ahşap bölümden meydana geldiği biliniyor.

Üç ayrı giriş kapısı bulunan hanın dış çevresinde çeşitli dükkânlar var. 1987 yılında geçirdiği tadilatta çekilen görüntülerde dikkat çeken ayrıntı ise orta kemer kısmında taş tuğla bulunan hanın üst kısmının kiremit tuğla ile örülmüş olması.

Konu ile ilgili ortaya atılan bazı iddialar yapının aslının bozularak onarıldığı yönünde.

1987 sonrasında han 2 tadilat daha atlatmış. 1996 yılında yapılan onarımda ne olduğunun bilgisi bulunmazken 2007 yılında yapılan son onarımda  kapı pencere ve doğramaların tamamının, elektrik ve sıhhi tesisatın yenilendiği, ısıtma sistemi ve güvenlik amaçlı kapalı devre kamera sistemi ile alakalı. 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2017, 05:30

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15