Soya üretiminde atak yapılacak

Genellikle yurt dışından ithal edilen soya ile ilgili yaptıkları araştırmalarda karasal iklime uygun soya tohumu geliştirdiklerini ifade eden Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, “Soyanın hem yağı hem de fosası kullanılıyor. Özellikle hayvan yeminde kullanılan soya bitkisini artık Sivas’ta ekebileceğiz. Bu yıl yapılan çalışmalarda olumlu sonuçlar elde ettik. Soya artık Sivas’ta yetiştirilecek. Birkaç yıl içerisinde soya üretimi çiftçilerimizin destekleri ile ciddi derecede artacak ve ülke ekonomimize katkı sağlayacağız” dedi.

Soya üretiminde  atak yapılacak

MEHMET TIRPAN

Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, Genellikle yurt dışından ithal edilen soyanın Sivas’ta yaz döneminde ekildiğini ve olumlu sonuçlar elde edildiğini söyledi.

Soya tohumu üzerinde yapılan çalışmaların ardından erken gelişen 3-4 tohum belirlendiklerini ifade eden Rektör Kul, “Soya ile alakalı önümüzdeki yıl daha fazla ekim ve araştırma yapılacak. Soya hayvan yemlerinin ana hammaddesi ve oldukça pahalı. Bu konuda büyük ithalat var. Sivas’ta soya üretimini artırarak aynı zamanda SİVTAŞ yem fabrikasına destek vereceğiz” dedi.

Yem üretiminde önemli soyanın temininde de zorluk çekildiğinin altını çizen Kul, “Soyanın ilk önce yağı alınıyor ve kalan fosa hayvan yemine katılıyor. Çiftçi için getirisi oldukça iyi olan soyanın kentte yaygın bir şekilde ekileceğine inanıyoruz. Önümüzdeki yıllarda bu konuda Sivas ciddi ilerleme kaydedecektir. Bu sayede ciddi derecede ithal ettiğimiz soyanın bir kısmını üreteceğiz. Soya sadece Çukurova bölgesinde yetiştiriliyor. Soya tohumu karasal iklime uygun olmadığı için ülkemizde pek fazla ekilemiyor. Normal de soya tohumu Batı Karadeniz ikliminde verimli oluyor. Çok yağış alan ve güneşi seven soya bitkisi fazla bakım da istemiyor. Erkenci dediğimiz cinsleri de biz inşallah yetiştireceğiz. Tohumun yaygınlaştırılmasını da sağlayacağız. Yine hayvan yemlerinde kullanılan fil otuna benzer bitki türünü ektik. Mısır gibi püskülleri var ancak koçanı yok. Çok güzel bir hayvan yemi. Mısıra göre daha güzel ve her yıl ekim yapmaya gerek kalmıyor. Bu bitki yonca gibi kendiliğinden çıkıyor. Bu bitkiyi de Sivas’ta ilk biz ektik. Sivas’ın tarım ve hayvancılık şehri olduğunu biliyoruz buna göre de bilimsel ve deneysel çalışmalar yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20