Sivas’ta Tarımsal Ürün Çeşitliliği Artıyor

Vali Salih Ayhan, ilimizde tarımsal ürün çeşitliliğini artırmak için başlatılan çalışmalar kapsamında hasat programlarına katıldı.

Sivas’ta Tarımsal Ürün Çeşitliliği Artıyor

ŞEREF GÜLMEZ

Vali Salih Ayhan, ilimizde tarımsal ürün çeşitliliğini artırmak için başlatılan çalışmalar kapsamında hasat programlarına katıldı.İlk olarak Sivas merkeze bağlı Yeniboğazkesen köyünde nohut hasadına katılan Vali Ayhan, ürün hakkında bilgi alarak biçerdöverin direksiyonuna geçip tarlada hasat yaptı. Bölgenin dokusuna uygun ürünlerle çiftçileri tanıştırmak istediklerini belirten Vali Salih Ayhan, üretim çeşitliliğini artırmanın tarımda öncelikli amaçları arasında olduğunu belirterek, “Nohut üretiminde bu bölgenin önemli bir potansiyelinin olduğu ortaya çıkmıştır. İl genelinde 60 bin dekar üzerinde nohut ekimi gerçekleştirilmektedir. Ama özellikle 10-12 bin dekar alan üzerinde sözleşmeli üreticilik yapılmaktadır” dedi.Bitkisel üretimi geliştirme projesi kapsamında sertifikalı tohumun geliştirilmesi ve sözleşmeli üreticilik programının da güçlendirilmesiyle tarımsal üretimin artacağını kaydeden Vali Ayhan, “Ürünün alım garantisine sahip olması, pazarın hazır olması üreticilerimizi cesaretlendirmektedir. İl genelinde 11 ilçede Tarım Kredi Kooperatifleri sözleşmeli üreticilikle nohut alımı gerçekleştiriyor. Bölgemizde yeni yapılanmamızla birlikte çiftçimiz yalnızca arpa ve buğday değil, bölgenin dokusuna uygun üretim metotlarıyla farklı ürünleri de yetiştirilebilir hale gelecek. Çiftçilerimize hayırlı ve bereketli olsun” ifadelerine yer verdi.

50 DÖNÜMLÜK ARAZİDE KARPUZ HASADI YAPILDI

Daha sonra Sivas merkeze 5 km mesafede, Beşler AŞ tarafından 50 dönüm tarlada yetiştirilen karpuzların hasadına katılan Vali Salih Ayhan, ilimizde farklı ürünlerinde verimli olarak yetiştirilebileceğini belirterek, girişimci üreticileri tebrik edip, bol kazanç dileğinde bulundu. Sivas merkeze bağlı Üçtepe Köyünü de ziyaret eden Vali Ayhan, 2013'deki Gazi Koşusunda 1. olan atın da aralarında bulunduğu at çiftliğini gezerek bilgi aldı. Vali Salih Ayhan, ziyarette Sivas Geleneksel Sporlar ve Eko Turizm Vadisi projesinin ilimize kazandırıldığını belirterek, ata sporlarının Sivas’ta yaşatılacağını vurguladı.Son olarak DSİ 19. Bölge Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Demiryazı Göletini inceleyen Vali Salih Ayhan, yetkililerden bilgi aldı. Gölet sayesinde bölgenin tarımsal sulamadan faydalanabileceğini belirten Vali Ayhan, böylece ürün çeşitliliğinin de artacağını vurguladı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER