“Sivas’ta tarıma dayalı sanayi geliştirilmeli”

“Sivas’ta tarıma dayalı  sanayi geliştirilmeli”

MEHMET TIRPAN

Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, Tarım ve hayvancılık sehri olan Sivas’ta tarıma dayalı sanayinin kurulması gerektiğini, insanların köyde kalabilmesi için ise ailecek çiftçilik yapan insanlara destek verilmesi gerektiğini söyledi.

Bal, Patates, Yem bitkileri ve buğday üretiminde Sivas’ın Türkiye’de sayılı iller arasında yer aldığını aktaran Çetindağ, “ Şeker Pancarı Fabrikası kurulması noktasında ciddi talepler var. 1 milyon tona yakın şeker panzarı üretiyoruz yıllık. Şeker pancarı üreten çiftçiler her yıl ciddi sıkıntılar yaşıyor. Bu sorunun giderilmesi ve Sivas’a fabrika kurulması için iş adamlarımızdan destek bekliyoruz” dedi.

İş adamlarımız aracılığı ile tarıma dayalı sanayiyi oluşturmamız gerektiğini aktaran Çetindağ, “Sivas’ta ve başka illerde gerçekten büyük iş adamlarımız var. Milliyetçi olmalıyız. İmkanı olan iş adamlarımız bizlerdende destek alarak tarıma dayalı büyük fabrikalar kurabilir. Geşmiş yıllarda bazı siyasetçilerin yaptığı affedilemeyecek bir hata yüzünden Sivas’a şeker fabrikası kurulamıyor. Malatya’da şeker pancarı ekilmediği halde fabrika kuruldu. Erzincan, Erzurum, Kars, Ağrı ve Maraş’ta Şeker Pancarı Fabrikası var. Bu konuda il bürokratlarına bizde de talepde bulunduk. Valilik aracılığıyla tarıma dayalı ciddi yatırımlar yapılıyor. Yapılan tesisler hayata geçtiğinde hem il ekonomisine hemde işsizliğe ciddi katkısı olacak. İş adamlarınında yeni tesisleri Sivas’a kazandırmasını istiyoruz. Köydeki insanları tutmak artık çok zorlaştı. İnsanlar üretmeyi bırakıp asgari ücretle bir işte çalışmayı istiyor. Gençlerin köylerdeki yaş ortalaması her geçen gün düşüyor. Bu durumun önüne geçilmesi için ailecek çiftçilik yapanlara ciddi destekler verilmeli” ifadelerini kullandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER