Sivas’ta rüzgâr paraya dönüşüyor

Sivas yüksek rakımı ile rüzgârı çok alan bölge olmasını avantaja çeviriyor. İl genelinde Rüzgâr Enerjisi Santrallerinin (RES) sayısı her geçen zaman artarken, ekonomiye de önemli ölçüde katkı sağlanıyor. Son olarak, Kangal-Gürün ortasında 50 civarında rüzgâr tribününden sonra bölgeye 7 adet rüzgâr tribününün daha kuruldu.

Sivas’ta rüzgâr paraya dönüşüyor

YÜKSEL MENEKŞE

Sivas rakım yüksekliğini avantaja çeviriyor. Ülke genelinde rüzgârı çok alan bölgelerin sayısının çok olduğu Sivas, son yıllarda rüzgâr enerjisi yatırımları ile göz dolduruyor. Özellikle Kangal, Gürün arasında 1900 rakımlı tepelerde Rüzgâr Enerjisi Santrallerinin sayısı her geçen zaman artıyor. Bölgede kurulan 50 civarında rüzgâr tribününden sonra, Konakpınar Tepelerine 7 adet rüzgâr tribününün daha kurularak elektrik üretimine başlandı.

Rüzgârların geçiş noktası olan yüksek tepeler üzerine kurulan Rüzgâr Enerji Santralleri, önemli oranda enerji ortaya çıkartarak ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Sivas’ın bu katkısı, dünyanın yenilenebilen enerjiye yönelmesindeki payını büyütüyor. Sivas´ın pek çok bölgesinde rüzgâr hızı ölçümlerinin yapıldığı ve yakın bir zamanda birkaç bölgede daha Rüzgâr Enerjisi Santrali yatırımlarının yapılacağı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2017, 05:59

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER