“Sivas’ta mesleksizlik sıkıntısı var”

Sivas Valisi Davut Gül: “Sivas’ta mesleksizlik sıkıntısı var. Piyasa şartlarında çalışmak isteyip de eli iş tutan ve boşta kalan çok az insan var. Genelde eli iş tutan genç kişiler sigortalı olarak fabrikalarda istihdam edilebiliyor” dedi.

“Sivas’ta mesleksizlik sıkıntısı var”

Mehmet TIRPAN

Sivas Valisi Davut Gül, kendilerine gelen taleplerin yüzde 90’ının iş ile alakalı olduğunu söyledi.

Mesleği olan kişilerin kolaylıkla iş bulabildiğini vurgulayan Sivas Valisi Davut Gül: “Sivas’ta mesleksizlik sıkıntısı var. Sivas’ta 2 veya 4 yıllık herhangi bir Üniversiteden mezun olmuş kişilerin çalışabileceği yerler az. Sivas’ta bu kişilere iş verebilecek yerler kısıtlı. Ama Meslek Lisesi mezunu olan veya Sanayi’de çırak olarak giren kişilerle ilgili sıkıntı yok” dedi.

Kendilerine gelen taleplerin yüzde 90’ı işle ilgili talepler olduğunu ve yaşı 40’ın üzerinde olan kişilerin daha çok emekli olmak için taşeronda çalışmayı talep ettiklerini kaydeden Gül: “Piyasa şartlarında çalışmak isteyip de eli iş tutan ve boşta kalan çok az insan var. Genelde eli iş tutan genç kişiler sigortalı olarak fabrikalarda istihdam edilebiliyor. Hizmet sektörü her geçen gün artıyor. Çalıştığı yerlerde daha iyi ücretlere çalışabilirler. Kendi iş yerlerini kuranlar var. Bize düşen yatırım yapmak isteyen kişilerin önünü açmak. Tarım, turizm ve ticarette Sivas’ta canlılık olmasını sağlamak istiyoruz. Sivas’ta tarım potansiyelimiz çok fazla.  O nedenle köylüleri köyde tutmak lazım. Köylüleri köyde tutarken para kazanabilecekleri bir sistem kurmamız lazım. Köylü arazisini ekecek biçecek. Köylü bu işler için 10 lira harcıyorsa bizim o insanların 20 lira kazanabileceği şartları oluşturmamız lazım. Yani arazilerin sulamaya açılması lazım. Hayvancılık yaparken daha iyi şartlarda hayvanın etini değerlendirebilecekleri mekanizmanın oluşması lazım. Sulama ile ilgili DSİ Sivas’ta oldukça fazla gölet yapıyor. Örneğin Koca Kurt barajı 28 bin dekarı sulayacak. Yine ilçelerimizde gölet çalışmalarımız oldukça fazla. Yeni yapılacak göletlerimiz var. Göletlerin sayesinde sulanabilir arazilerin miktarını artıracağız. Hayvancılık noktasında da süt inekçiliği yapanlara soğuk süt tankı dağıttık. Eğer başarılı olursak sayıları artıracağız. Amacımız soğuk süt zincirini oluşturmak. 80 kuruşa süt satacağına 1 TL 20 kuruşa süt satabilecekleri ortam oluşturmak istiyoruz. Et ve Süt Kurumumuz yapıldı. Eksiklikleri tamamlandı. Kendi içerisinde dönen ve çözülmesi gereken sorunlar var. Et ve Süt Kurumu’nun açılması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Sivas’ın sorunlarını takip ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2017, 05:59

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15