Sivas’ta maden aramaları sürecek

Maden kenti olan Sivas’ta maden arama çalışmaları 2018 yılında hummalı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Yer altındaki madenler çıkarılarak ülke ekonomisine kazandırılacak.

Sivas’ta maden aramaları sürecek

Mehmet TIRPAN

Sivas-Tokat-Yozgat ve yörelerindeki Magmatizmaya bağlı olarak gelişmiş cevherleşmelerin araştırılması, Sivas-Erzincan-Malatya Metalik Maden Aramaları 2017 yılında devam ettirildiği gibi 2018 yılında da devam ettirilecek.

Maden Karmaşığı Polimetal Maden Aramaları kapsamında Malatya ve Sivas’ta arama çalışması yapıldı. 2017 yılında mevcut ruhsat sahasında gerçekleşen sondajlardan elde edilen veriler ışığında çalışmalara yön verilerek 2018 yılı için sondaj çalışmasının yapılması planlanıyor. Sivas-Erzincan-Malatya Metalik Maden Aramaları Projesi kapsamında ise, Sivas, Erzincan ve Malatya Kamp yeri olarak belirlendi. Divriği/Sivas Projesi kapsamında Yellice, Ölçekli-Akmeşe ve Akçaşehir-Mursal ruhsat sahalarında 2017 yılı içinde toplam 5 bin 996 m sondaj çalışması gerçekleştirildi. Sivas-Kangal sınırında yer alan Yellice ruhsat sahasında; altın potansiyeline yönelik olarak 3 bin 702 metre sondaj yapıldı. Akmeşe sahasında, manyetik anomaliyle belirlenen olası demir cevherleşmesine yönelik olarak bin 686 metre sondaj yapıldı. Ancak ekonomik boyut oluşturacak cevherleşme tespit edilemedi. Yellice sahası ile benzer litolojik, jeokimyasal ve alterasyon özellikleri sunan ve Mursal Bucağı civarında yüzeyleyen Mursal siyenitoyidinin Au potansiyeline yönelik olarak 2018 yılında 20 lokasyonda toplam 10 bin metre sondaj çalışması planlandı.

Sivas-Tokat-Yozgat Yörelerindeki Magmatizmaya Bağlı Olarak Gelişmiş Cevherleşmelerin Araştırılması Proje kapsamında Sivas, Tokat, Yozgat kamp yeri olarak belirlendi. Proje kapsamında, Tokat-Artova-Karkıncık ruhsat sahasında genel ve tahkik jeokimya, prospeksiyon ve detay maden jeoloji çalışmaları ile sondajlı arama çalışmaları yürütüldü. Ruhsat sahasında yürütülen çalışmalar sonucunda farklı tip ve türlerde cevherleşmeleri barındıran Fe (manyetit)-Cr oluşumları, yoğun silis damarları içeren silika karbonatlar (lisvenit), silisleşmiş silis damarları içeren diyabaz blokları ve silis-hematitçe zengin manganlı radyolaritler keşfedildi. Çalışmalar 2018 yılında da devam edecektir.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2018, 04:40

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER