SİVAS’TA 29 EKİM COŞKUSU

Cumhuriyet’in ilanının 94. Yıldönümü Sivas’ta coşku ile kutlandı.

SİVAS’TA 29 EKİM COŞKUSU

SÜMEYRA DENİZ

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet yönetimini ilan etmesinin anısına her yıl Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanan 29 Ekim bu yıl da Sivas’ta coşku ile kutlandı Kutlamalar Valilik Makamında Bayram tebrik kabulünün ardından. Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi önünde saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan Törene, CHP Sivas Milletvekili Ali AkyıldızSivas 5'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Ömer Ertuğrul Erbakan, Belediye Başkanı Sami Aydın, Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, Adli Yargı Komisyon Başkanı Mehmet Burçin Çetinkaya, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Sinan Şen, diğer protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

 

Törende konuşma yapan Sivas Valisi Davut Gül, “Cumhuriyet Kenti Sivas'ta sizlerle birlikte büyük onur ve coşkuyla kutlamanın sevincini yaşıyoruz. 1919 tarihinde Sivas’ta gerçekleşen Sivas Kongresi alınan kararları kadar Sivaslıların, el ele verip, ortak hareket edebilmesi de son derece önemlidir” dedi.

 

Yurdun dört bir yanının düşmanlarca işgal edildiği, bir dönemde Sivaslılar, birlik ve beraberlik içerisinde olduğuna değinen Gül,  “Bağımsız yaşama azim ve kararlılığından ödün vermemiştir.

Böylesi bir dönemde tek bir vücut olan yiğit Sivas halkı, tüm baskı ve zorlamalarına rağmen Mustafa Kemal Atatürk’ü 108 gün boyunca bağrına basmış, bağımsızlık mücadelesinin dönüm noktası olan Sivas Kongresi’ne ev sahipliği yapmış, tarihte eşine az rastlanır bir kahramanlık örneği sergilemiştir.

Bu mücadele, 29 Ekim 1923 tarihinde Ankara’da cumhuriyetin ilanı ile nihai hedefine ulaşmış, böylece Türk Milleti'nin ve devletimizin varlığı ebedileşmişti” ifadelerine yer verdi.

 

Sivas'ın yapısını ve ihtiyaçlarını iyi analiz etmek, sahip olduğu tüm ekonomik, sosyal, tarihi ve kültürel potansiyelini değerlendirerek kalkınmasını ve gelişmesini sağlamanın valilik olarak temel hedefleri olduğunu belirten Vali Gül, “Şunu çok iyi biliyoruz ki; müreffeh bir Sivas, daha müreffeh bir Türkiye demektir” şeklinde konuştu.

 

Program Sivas  Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü halk oyunları ekibinin gösterileri ve kortej geçişinin ardından sona erdi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2017, 05:59

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER