Sivaslıların talebi Erdoğan’a iletildi

Demirağ OSB’nin Cazibe Merkezi ilan edilmesi ile birlikte hızlı bir şekilde il yöneticileri ve sanayicilerle görüşerek uçakla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da katıldığı bir programa gittiklerini açıklayan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, “ İl yöneticilerimiz ve sanayicilerimiz adına şahsım Sivas’ın tamamının Cazibe Merkezi kapsamına alınmasını Cumhurbaşkanımıza ilettik. Cumhurbaşkanımız olumlu veya olumsuz bir şey demedi ama konuyla ilgili en azından haberdar oldu. İnşallah bu konuda da başarılı oluruz” dedi.

Sivaslıların talebi Erdoğan’a iletildi

MEHMET TIRPAN

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, Demirağ OSB’nin Cazibe Merkezi ilan edilesinin ardından il yöneticileri ile oturup toplantı yaptıklarını daha sonra da sanayici ve iş adamlarının Sivas’ın tamamının cazibe merkezi ilan edilmesi noktasında haklı taleplerini dinleyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeye gittiklerini söyledi.

İl yöneticileri ve iş adamları ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da katıldığı bir toplantıya giderek Sivas’ın tamamının cazibe merkezi ilan edilmesini talep ettiklerini açıklayan Başkan Eken, “Demirağ OSB’nin Cazibe Merkezi ilan edilmesi ile birlikte 1 OSB’de niye yokta Demirağ OSB’de teşvik var denildi. Kararnamenin gece imzalanmasının hemen ardından önce il yöneticilerimle sonra sanayicilerimizle görüşerek haklı taleplerini aldık” dedi.

Zaman kaybetmeden cazibe merkezi ile ilgili taleplerini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ilettiklerinin altını çizen Başkan Eken, “İl yöneticilerimiz ve sanayicilerimiz adına şahsım Sivas’ın tamamının Cazibe Merkezi kapsamına alınmasını Cumhurbaşkanımıza ilettik. Cumhurbaşkanımız olumlu veya olumsuz bir şey demedi ama konuyla ilgili en azından haberdar oldu. Biz Sivaslılar olarak görevimizi yaptık. Oturduğumuz yerde konuşma ile bu işler olmaz. İnşallah 1. OSB’nin cazibe merkezi ilan edilmesi noktasında da takibimizi yapacağız. İnşallah bu konuda da başarılı oluruz. Aksi halde 1. OSB’ye yeni yatırım yapıp fabrikasını kuran teşvikten yararlanmazsa bu sefer Demirağ OSB’ye taşınmak isteyecek. Bu seferde 1. OSB’deki bu kadar emek boşa gidecek” ifadelerini kullandı.

“2022 YILI SİVAS’IN ALTIN YILI OLACAK”

2022 yılının Sivas’ın yatırım anlamında altın yılı olacağını aktaran Başkan Eken, “Sivas’ın gelişmesi ve sanayimizin güçlenmesi için oda olarak her türlü gayreti gösterdik. 2018 yılının son günlerinde de Sivas’a hak ettiği olan teşvikin verilmesi için seferberlik başlatmıştık. Bize hayal kuruyorlar ve Şov yapıyorlar diyenler oldu. Olur diyenler ve olmaz diyenler oldu. Şimdi teşviki biz söyledik koşturduk aldık demiyoruz. Hayır kimse tek başına hiçbir iş yapamaz. Bu işler birlik ve beraberlikle yürüttük. Çok şükür girişimlerimizde karşılık verdi” dedi.

Odalarının icra makamı olmadığını rica makamı olduğunun altını da çizen Başkan Eken, “Biz her platformda teşvik konusu gündeme getirdik ama il yöneticilerimiz ve milletvekillerimizde Sivas’ın önceliğinin teşvik konusu olduğunu sürekli dile getirdiler. El birliği ile bu kazanımı elde ettik. Bu şehri hep birlikte yönetiyoruz. Bizim davamız hiçbir zaman şahsi olmadı. Bu mücadelemiz sonucunda Cumhurbaşkanımızın kararnameyi imzalanması ile bütün dedikoduları ve yorgunlukları bir tarafa bıraktık. Şimdi yatırım vakti geldi. Demirağ OSB’nin alt yapısı 2022 yılı sonuna bitecek gibi gözüküyor. Elimizdeki bütçe ve tahminlere göre en geç 2023 yılının başlarında Demirağ’da alt yapı sorunu kalmaz. Bazı fabrikalar bölgede üretime başladı bazı yatırımcılar ise Mart ayında temel atacaklar. Demirağ’da şuanda tahsis ettiğimiz arsaların haricinde yüzde 95 oranında boşluk var. Ahbap Çavuş ilişkisi ile arazi tahsis etmeyeceğiz. İl yöneticilerimizin de düşüncesi bu yönde. Dünyadan ve Türkiye’den herkese kapımız açık. Kısa sürede yatımını tamamlayıp istihdam sağlayıp ihracat yapan herkesin emrindeyiz. Sivas’a yatırım yapacak tüm iş adamları çok şanslı. Yatırımcılarımıza öncülük ve rehberlik edeceğiz. İş adamlarımız Mart ayında temellerini atabilirler. Yatırımcılarımıza 6 ay süre vereceğiz. 6 ay içinde inşaatına başlarsa sıkıntı yok. Eğer temel atılmazsa arazi tahsisi iptal edilir” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2022, 16:38

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20