“Sivaslıları Sivas'ta görmek istiyoruz”

“Sivaslıları Sivas'ta görmek istiyoruz”

MEHMET TIRPAN

Sivas Valiliği ve Sivas Belediyesi tarafından 5-6 Ağustos'ta düzenlenecek olan 'Gardaşlık Festivali' için bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Yurt dışındaki ve farklı illerde yaşayan tüm Sivaslıları festivale davet eden Vali Salih Ayhan, "Sanal dünyada oluşan bu birlikteliği, güzelliği fiili bir şekilde kutlayalım dedik. Bunun adına da Gardaşlık Festivali dedik. Sivas'ın geçmişteki Selçuklu ve Osmanlı damıtılmış kültürünü mahallerimizde, sokaklarımızda insanlarımızı ruhen ve bedenen doyuralım dedik. İnşallah 5-6 Ağustos'ta Sivas'ın plakasına gelen günü baz alaraktan böyle bir etkinlik yapacağız." dedi.

Sivas Kongresi'nin 100'üncü yılı nedeniyle güzel çalışmalar yapıldığına da dikkat çeken Ayhan, “Geçen yıl yaptığımız çalıştayda Gardaşlık Festivali yapmaya karar verdik. Zaten Sivas'ta sanal ortamda bu kutlanıyordu. Güzel bir alt yapı oluşturuldu. Sanal dünyada oluşan bu birlikteliği, güzelliği fiili bir şekilde kutlayalım dedik. Bunun adına da Gardaşlık Festivali dedik. Sivas'ın geçmişteki Selçuklu ve Osmanlı damıtılmış kültürünü mahallerimizde, sokaklarımızda insanlarımızı ruhen ve bedenen doyuralım dedik. İnşallah 5-6 Ağustos'ta Sivas'ın plakasına gelen günü baz alaraktan böyle bir etkinlik yapacağız. İnşallah bu geleneksel hale gelerekten Türkiye'ye örnek bir festival olacağını düşünmekteyim. Sivas Selçuklunun kalbi, Osmanlı'nın vicdanı, Cumhuriyet'in aklı Cumhuriyet'in felsefesinin oluşmasının temel parametrelerden birisidir. Sivaslılar bununla ne kadar gurur duysa azdır. Çok büyük bir mirastır. İnşallah bunu hem ekonomik anlamda hem de diğer sosyal anlamda iyi bir şekilde değerlendireceğiz. İki gün sürecek festival ilk tecrübemiz olacak. Bu sene birincisi ve seneye ikinci olacak. Diğer yıllarda etkinlikler yaparaktan geleneksel hale getireceğiz. Ağustos ayıda iklim açısında elverişli Sivas ekonomisine de katkısı olacaktır. Her yıl en az 10 Sivaslı hemşerimize belge vererek tüm Sivaslıların algısını buraya doğru çevirmeye çalışacağız. Sivas'ın bilinirliğini, tanınırlığını ortaya çıkarmak açısından da güzel bir iş yapıyoruz. Sanat dünyasından, iş dünyasından ve spor dünyasında olan Sivaslıları bu yıl Sivas'ta görmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise Sivas Kongresi'nin 100'üncü yılını güzel etkinliklerle kutladıklarını ifade ederek,"5-6 Ağustos'ta düzenleyeceğimiz Gardaşlık Festivali ilk kez düzenlediğimiz bir program bu anlamda şehirde yaşayan 650 bin ve dışarı da yaşayan milyonlarca Sivaslı'nın önümüzdeki süreçte bir araya gelmesine vesile olacak bir program olacak. İlk defa düzenleniyor. Büyük bir emek var" şeklinde konuştu.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER