“Sivas’ın çözülemeyecek hiçbir sorunu yok”

Türkiye’nin prestijli projelerinden biri olan 10 bin kişilik yurdun yapımında İl Özel İdaresinin kaynaklarından yararlanmayacaklarını ifade eden Sivas Valisi Davut Gül, “Tek seferde yapılan büyük proje kısa sürede teslim edilecek. 2018 yılının eylül ayında biz inşallah yurdumuzun 5 bin kişiliğini teslim etmiş olacağız. Yılın sonuna da tamamını teslim edeceğiz. İhalemizi şeffaf olarak ilan ettik. Sivas’ın çözülemeyecek hiçbir sorunu yok” dedi.

“Sivas’ın çözülemeyecek  hiçbir sorunu yok”

Mehmet TIRPAN

İl Genel Meclisi’nin Kasım ayı toplantılarına katılan Sivas Valisi Davut Gül, Sivas’ta yapılan yatırımlar ve yapılması planlanan projeler hakkında brifing verdi. Sivas’ta çözülmeyecek hiçbir sorun olmadığını sadece sabretmek gerektiğini ifade eden Gül: “10 bin kişilik yurdun yapılmasına ilişkin karar İl Genel Meclisi’nde oy birliği ile kabul edildi. Borçlanmasını oy birliği ile yaptık.  Burada önemli olan nokta yurdun yapımında İl Özel İdaresinin finansmanını kullanmadık, kullanmayacağız” dedi.

İl Özel İdaresinin kira gelirlerinden elde edilen parayla borçların ödeneceğini vurgulayan Vali Gül: “Kira gelirimiz var. Yurt inşaatının borçlarını yıllık ve aylık taksitlerimizi kira gelirimizle ödeyeceğiz. Daha sonra herhangi bir işletme maliyeti ortaya çıkmayacak. Biz anahtarı kredi Yurtlar kurumuna teslim edeceğiz onlar işletecek. Borcumuz bittiğinde 22 milyon lira yıllık gelirimiz olacak. Hiçbir maliyeti olmayan bir yerden gelir elde edeceğiz ve her yıl enflasyon oranında gelirimiz artacak. Yurtlar sayesinde öğrencileri Sivas’a çekebiliriz. Veliler çocuğunun tercih yapacağı ille ilgili nerede kalacak, gideceği il güvenli mi diye araştırma yapıyor. Sivas Türkiye’nin en güvenli yeri. Sivas’ı 60 bin öğrenci tercih ediyorsa yurtlar tamamlandığında 80 bin öğrenci Sivas’ı tercih edecek. Üniversitenin puanı yükselecek boş kontenjanlarımız dolacak. Havaalanımız, bölünmüş yollarımız var hızlı trenle beraber ulaşım sorunumuzda ortadan kalkacak. 2’nci Üniversitenin de alt yapısına hazırlık yapmış olacağız. Aynı zamanda zorunlu durumlardan dolayı merdiven altı yurtlarda ve pansiyonlarda kalan çocukları da kurtarmış olacağız. Çocuk istiyorsa özel yurda gidecek ama mecburiyetten gitmeyecek tercihten dolayı gidecek. Bizim en değerli varlığımız gençler. Gençlere sahip çıkmamız lazım. Gençlere eğitim öğretimde en iyi imkânları sağlayacağız. Tek seferde yapılan büyük proje kısa sürede teslim edilecek. 2018 yılının eylül ayında biz inşallah yurdumuzun 5 bin kişiliğini teslim etmiş olacağız. Yılın sonuna da tamamını teslim edeceğiz. İhalemizi şeffaf olarak ilan ettik. Sivas’ın çözülemeyecek hiçbir sorunu yok sadece sabretmek lazım” ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2017, 05:30

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER