Sivas’ın bırakacağı ilk intibası turizm geleceğini belirleyecek

Sivas Valisi Davut Gül, kurum ve kuruluşların turizm potansiyelini hazırlaması gerektiğini belirterek, “2019 yılında hızlı trenin gelmesiyle nasıl bir Sivas'ı görücüye çıkartacağız? Çünkü ilk intiba ve gelecek insanların memnun kalması çok önemli. Diğer avantajımız ise yaklaşık 2 milyon hemşerimiz var. Bu çok büyük bir güç. Bunların Sivas ile bağları çok güçlü. Bu potansiyelin iyi kullanılması gerekiyor” dedi.

Sivas’ın bırakacağı ilk intibası turizm geleceğini belirleyecek

Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi'nde ilki gerçekleştirilen ve Sivas'ın turizm potansiyelinin masaya yatırılacağı "Uluslararası Sivas Turizm Kongresi" başladı.Uluslararası Sivas Turizm Kongresi, 23-25 Şubat tarihleri arasında Sivas Valiliği öncülüğünde, Belediye Başkanlığı, İl Özel İdaresi, Cumhuriyet Üniversitesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün katkılarıyla Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi'nde başladı. Programda konuşan Vali Davut Gül, Sivas'ın birçok güzelliğinin olduğunu belirterek, "Bunlardan en güzeli kurumların birlikte iş yapabilme kültürünün oluşmuş olması. Burada belediyesiyle, Cumhuriyet Üniversitesiyle, il müdürlükleriyle, kalkınma ajansıyla ve bütün kurumların bir araya gelmesiyle Sivas ile ilgili meselelerde ortak hareket edildiğini görüyoruz. Bu bir şehir için çok önemli." dedi.Hızlı tren ile Sivas'ın dışarıya daha çok açılacağını söyleyen Vali Gül, "Sivas, kurumlarıyla, kuruluşlarıyla turizm potansiyelini hazırlamalı. Çünkü ilk intiba ve gelecek insanların memnun kalması çok önemli. 2019 yılında hızlı trenin gelmesiyle nasıl bir Sivas'ı görücüye çıkartacağız? Diğer avantajımız ise yaklaşık 2 milyon hemşerimiz var. Bu çok büyük bir güç. Bunların Sivas ile bağları çok güçlü. Bu potansiyelin iyi kullanılması gerekiyor. Bizde başkasında olmayan kıymetli eserler var. Divriği Ulu Cami, balıklı kaplıca, müziklerimiz, yemeklerimiz başkasında yok. Buna ilave olarak kış turizmindeki ve termal turizmdeki eksikliğimizi giderdik. Sizlerin de katkısıyla bir yol haritamız olacak. Buraya gelerek organizasyona katkı sağlayan herkese teşekkür ediyor, bu kongrenin Sivas'ımıza, tüm Türkiye'ye hayırlı olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.

SİVAS TURİZM AÇISINDAN OLDUKÇA ZENGİN

Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Alim Yıldız da kongrenin Sivas için önemli bir çalışma olduğunu belirterek, "Bundan bir kaç yıl önce turizm denildiği zaman akla yaz turizm gelirdi. Turizm çok çeşitlendi. Sivas turizm açısından oldukça zengin. Bunları tanıtmamız gerekiyor. Bunun da bilimsel bir alt yapısının olması gerekiyor. İşte bunu sizler sağlıyorsunuz. Bu sempozyum sonunda güzel şeyler ortaya çıkacak ve Sivas turizmine önemli katkılar sağlayacak." diye konuştu.İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya ise en kısa vadede Sivas'ın parmakla gösterilen ve tüm Türkiye'nin akın ettiği bir şehir olacağına inandığını söyledi.Daha sonra söz alan Belediye Başkan Vekili Erdal Karaca da Sivas'ın tarih ve kültür şehri olduğunu belirterek kongrenin Sivas turizmine büyük katkılar sağlayacağına dikkat çekti.Konuşmaların ardından Vali Gül tarafından katılımcılara teşekkür ve katılım belgesi takdim edildi.Program Prof. Dr. Recep Toparlı'nın "Güzellikleriyle Sivas" adlı sunumu ile devam etti. 3 gün boyunca sürecek kongrede çok sayıda oturum yapılacak ve Sivas'ın turizm potansiyeli masaya yatırılacak.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2018, 05:59

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER