“Sivas’a fayda sağlayacak herkese yerimiz var”

“Sivas’a fayda sağlayacak  herkese yerimiz var”

MEHMET TIRPAN

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, şartları yerine getiren yatırımcılara arazi tahsisi yapıldığını şartları yerine getiremeyen işletmelere verilen arazileri ise anında alarak diğer bir toplantıda başka bir yatırımcıya tahsis ettiklerini söyledi.

Birinci OSB’de yer kalmadığını ancak Demirağ OSB’de oldukça fazla yer olduğunu hatırlatan Başkan Eken, “1. Organize Sanayi Bölgemizde eğer Cazibe Merkezi kapsamına alınırsa mevcuttaki yatırımcıların mağduriyeti kalkar. Yeni gelen yatırımcıya zaten Demirağ OSB’den yer veriyoruz. Bu konuda Cumhurbaşkanımızdan inşallah müjde bekliyoruz” dedi.

Gemerek’e ciddi anlamda Kayserililerin yatırım yapmaya başladığını, Şarkışla’da da yoğunluk olduğunu hatırlatan Eken, “Kayseri’de yer kalmadı yatırımcılar Gemerek’i tercih ediyor. Bizimde 1. OSB doldu. Şimdi Demirağ OSB’yi dolduracağız. Demirağ’dan kalanları Şarkışla’ya veya diğer ilçelere yönlendireceğiz. Bu yayılma belki 5-6 yıl sürecek ama Sivas’ta işsizlik kalmayacak. Cumhurbaşkanımıza 10 bin istihdam sözünü ilk ben vermiştim zaten bu konuda da çalışmalara başladık. Bu kapasiteyi de her geçen gün artıracağız 20 -40 bin kişiye çıkaracağız. Bizim Demirağ OSB ile ilgili hedefimiz tam dolduğunda 40 bin kişi istihdam edilmesi yönünde. Eğer Demirağ OSB’de akıllı çalışırsak rahat 35 -40 bin kişiyi istihdam ederiz. Ama herkese yer verirsek bu insanlar 4-5 kişi ile çalışırsa bu iş olmaz. Biz en azından 5 dönümlük arazi üzerine kurulu fabrikada en az 40- 50 kişinin çalıştırılmasını istiyoruz. Yoksa istihdam hedefimizi tutturamayız. Bir şartla bu durum değişebilir teknolojik konuda yatırım yapılır ve Sivas’a ciddi ihracat getirisi olur işte o zamanda biz de en az 10 kişi çalıştırılmasını isteriz. Sivas’a fayda sağlayacak herkese yerimiz var. 1. OSB’nin yönetiminde mesela sanayici arkadaşlarımız var. Demirağ’ın da yönetiminin de aynı şekilde TSO, Belediye, Valilik, İl Özel İdaresi ve İş adamlarından oluşacaktır. Sanayicilerimizin hepsinin adına ben zaten yönetimdeyim. Sanayicilerimiz hakkını her türlü savunuyoruz savunmaya da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER