“Sivas YHT’le yatırım ve cazibe merkezi olacak”

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şengönül, “Yüksek Hızlı Tren ile birlikte Sivas, turizm merkezi haline gelecek ve şehrin ekonomisinde yüzde 14’lük bir iyileşme gerçekleşmesi bekleniyor. Aynı zamanda hızlı ulaşım nedeniyle Sivas’a yatırım yapmak adına Ankara ve İstanbul’dan iş adamlarının geleceğine inanıyoruz. Yatırım olduğunda da artık işsizlikten bahsetmeyeceğiz” dedi.

MEHMET TIRPAN

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şengönül, Sivaslıların Ankara-Sivas arası hizmet verecek Yüksek Hızlı Trenle ilgili olumlu beklentilerinin olduğunu söyledi.

Seferlerin başlaması halinde Sivas’ta ekonomide, kültürde ve turizmde yükselişler görüleceğinin vurgulayan Şengönül, “Hızlı trenin seferlere başlamasının ardından iş adamlarının Sivas’a yatırım yapacağını düşünüyorum. Büyük şehirlerde arazi ve işçilik maliyetleri oldukça yüksek. Sivas’ta ise arazi ve istihdam giderleri düşük.  Dolayısıyla Hızlı tren Sivas’a yeni yatırımcıların gelmesini sağlayacak” dedi.

Ekonomik noktada Sivas ile Kayseri’nin yarışabilecek duruma geleceğimizi aktaran Şengönül, Yüksek hızlı trenin Sivas’a sosyal ve ekonomik etkileri noktasında araştırmalar yaptık. Yüksek hızlı trenin ekonomik etkilerinin analizi yapıldığında, bütün sektörler tek tek ve bir bütün olarak incelendiğinde yüksek hızlı trenin ilimize gelmesi durumunda şehrin ticaret, ulaşım, turizm, hizmet, sağlık ve eğitim sektörlerinde ekonomik hedeflerine göre daha iyi bir durumda olacağı sonucuna ulaştık. Yüksek Hızlı trenin Sivas ekonomisine ortalama yüzde 14 civarında olumlu bir etkisinin olacağı sonucuna ulaştık. Yüksek hızlı treninin Sivas’a gelmesiyle birlikte yaşam alanlarının zenginleşeceğini ve yatırım merkezi haline geleceği konusunda yüzde 90’lık olumlu bir beklenti bulunmakta. Nüfus hareketliliği sonucunda ortaya çıkacak olan yeni yerleşim merkezleri, batı-doğu arasındaki işgücü ve sermaye hareketliliği ile Sivas ilinin devlet teşviklerinden de yararlanıyor olmasından dolayı yeni yatırımlar alacağı, buna bağlı olarak istihdamda da bir artışın olacağı beklenebilir. Bunun yanında ulaşım, eğitim ve sağlık sektörlerinde yüksek hızlı tren sonrası beklenen iyileşme sırasıyla yüzde 20 , yüzde 17 ve yüzde 15 yüzdesel oranlarıyla beklenen genel ortalama iyileşme oranının yüzde 14 üstünde olan sektörlerdir. Turizm sektöründe yüksek hızlı tren sonrası beklenen hedeflerdeki iyileşme yüzde 14 ile ortalama değerle aynı olurken, hizmet ve ticaret sektörleri yüzde 12 ve yüzde 8’lik iyileşme beklentileri ile ortalamanın altında bir beklentiye sahip olmuşlardır. Bu sıralama yatırım önceliği ve alınacak gerekli tedbirler açısından dikkate alınması gereken bir sıralama niteliğinde de düşünülebilinir. Kalkınmada önemli mesafeler kaydedememiş olan Sivas gibi illerin içine düştükleri kısır döngülerin şehir hayatına böylesine önemli değişiklikleri getirebilecek yüksek hızlı tren ile kırılabileceği öngörülüyor. Yüksek hızlı trenin getirdiği kolaylıktan üst düzeyde yararlanmak isteyen insanlar evlerini iş yerlerini yakın bölgelere taşıyacaklar böylelikle yeni yerleşim yerleri ve iş merkezleri oluşacaktır” ifadelerini kullandı.


Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2019, 16:34

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER