“Sivas yerli otomobil üretiminde marka şehir olmaya aday”

Şehir Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ahat Türkmenoğlu: “Yerli ve milli otomobilin Sivas’ta üretilmesi aynı zamanda kurulacak yan sanayilerle tüm Anadolu’nun buna bağlı olarak kalkınması, işsizliğin asgariye inmesi ve büyük şehirlerimizin en büyük sıkıntısı olan göçün önlenmesi yönündeki en büyük adım olacaktır. Sivas yerli ve milli otomobil üretiminde de marka şehir olmaya adaydır” dedi.

“Sivas yerli otomobil üretiminde  marka şehir olmaya aday”

Mehmet TIRPAN

Şehir Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ahat Türkmenoğlu: “Demiryolu ve karayolu ağının tam ortasında olan Sivas, gerek stratejik konumu, gerekse diğer bölgelere ulaşımda en rahat il olması sebebiyle bu proje için en önemli Şehir konumundadır. Tüm dünyaya ihraç edilen Eksantrik mili üretiminde dünya markası olan Sivas yerli ve milli otomobil üretiminde de marka şehir olmaya adaydır” dedi.

Şehir Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği olarak başta Ticaret ve Sanayi Odası olmak üzere, Sivas’ımızın gelişmesi ve kalkınması için çaba sarf eden tüm dernek oda ve sivil toplum kuruluşlarını yerli ve milli otomobil üretiminin Sivas’ta yapılmasını sağlamak amacıyla güç birliği yapmaya davet eden Türkmenoğlu: “Yerli ve milli otomobilin Sivas’ta üretilmesi aynı zamanda kurulacak yan sanayilerle tüm Anadolu’nun buna bağlı olarak kalkınması, işsizliğin asgariye inmesi ve büyük şehirlerimizin en büyük sıkıntısı olan göçün önlenmesi yönündeki en büyük adım olacaktır. Yerli ve milli otomobilimize, Sivas’ımızın da simgelerinden olan Çift Başlı Kartal figürünün çok yakışacağını da ifade etmek istiyoruz. Hepinizin bildiği gibi 1960’lı yılların Türkiye’sinde, otomobil yapma işinin bir bölümünü Sivas’ımız üstlenmiş, bugünkü adı TÜDEMSAŞ olan Demiryolları fabrikamızda bir büyük hayal gerçeğe dönüşerek efsane otomobilin motorunun gövdesi ve başlığı burada yapılmıştır. Devrim otomobillerinin daha öncesinde, Sivaslı hemşerimiz ve hepimizin gururu olan Nuri Demirağ, ülkemizin ilk uçak fabrikasını kurarak, uçak üretmeyi başarmış bununla da kalmayıp yurtdışından sipariş dahi alarak Türk Milletinin teknolojideki gücünü tüm dünyaya göstermiştir. Biz Şehir Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği olarak, Cumhurbaşkanımızın 2011 yılından itibaren yerli ve milli otomobil fikrini ortaya atmasının ardından şehrimizdeki ve diğer illerdeki birçok Sivaslı Dernek ve federasyonlarla görüşmeler yaptık. Türkiye’nin dört bir yanında yaşayan Sivaslıların fikri de bu fabrikanın Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı Sivas’ımızda kurulması yönünde idi. Bu amaçla, kardeş kuruluşumuz İzmir ve Ege Bölgesi Sivas Dernekler Federasyonu büyük fedakârlık gösterip 2016 yılında Hürriyet Gazetesi’nin Türkiye baskısına ilan vererek tüm siyasilerimizin ve ülke genelindeki diğer Sivaslı dernek ve federasyonların bu yönde dikkatlerini çekmişti. 2016 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın yatırımcılardan resmen talep ettiği yerli ve milli otomobilin üretimine Sivas’ımızın talip olduğu bu ilan vasıtasıyla tüm Türkiye’ye beyan edilmişti” ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2017, 05:25

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER