“Sivas yeni bir Sivas daha olacak”

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Kale projesini değerlendiren Vali Davut Gül, Ulu Cami-Gökmedrese-Kale üçgeni ile Şehir meydanının bütünleşeceğini söyledi. Vali Gül, ‘’İnşallah şehir parkı projesini de hayata geçireceğiz ve ilimiz her alanda gelişecek ve büyüyecek” dedi.

“Sivas yeni bir Sivas daha olacak”

YÜKSEL MENEKŞE

Kalkınma Bakanlığı ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Cazibe Merkezleri programı kapsamında desteklenen ve hibe alan Sivas Kale Projesi’nin tanıtımı düzenlenen toplantıyla gerçekleştirildi. Buruciye Otel’deki toplantıya Vali Davut Gül, Belediye Başkanı Sami Aydın, Vali Yardımcıları Mehmet Nebi Kaya, Zihni Yıldızhan, akademisyenler ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı yetkilileri katıldı.

İlk olarak toplantıda projenin yeri ve detaylarıyla ilgili sunum yapıldı. 10 milyon TL hibe almaya hak kazanan projenin 2019 yılının ikinci çeyreğinde tamamlanması planlanırken, projeyle tarihi yapılara olan baskının azaltılması ve tarihi bütünlüğün oluşturulması ile sosyo-kültürel mekânsal bütünleşmenin sağlanmasının amaç edinildiği ifade edildi.

Vali Davut Gül, Sivas’ın gelişen bir il olduğunu vurgulayarak, ilimize hızlı trenin gelmesiyle yeni bir sayfa açılacağını söyledi. Kentte özel sektör, sivil toplum örgütleri ve devlet kurumlarının hızlı tren için kendini hazırladığını dile getiren Gül, belediyenin de turizme yönelik şehir dışından ya da Avrupa’dan gelecek ziyaretçiler için çeşitli projeler hazırladığını belirtti.

Bu kapsamda Sivas’ın tarihi dokusuna yakışır kale projesinin uygulanacağını anlatan Gül, “Baktığımızda yoğunluğun fazla olmadığı, özellikle Ulu Camii ile Gökmedrese arasının açık olduğu ve bir birini gördüğü bir alan var. Diğer yandan Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz’ın desteği ile Selçuk Ortaokulu’nun yıkılmasıyla bu alanında açıldığını görüyoruz. Kalenin etrafındaki kötü yapılaşma ortadan kaldırılarak Sivas yeni bir Sivas daha olmuş olacak. Şehir meydanının güzelliği, bu yapılan alan ile bütünleşecek. İnşallah şehir parkı projesini de hayata geçireceğiz. İlimiz her alanda gelişecek ve büyüyecek” diye konuştu. Konuşmaların ardından katılımcılar projeyle ilgili fikirlerini sundu.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2018, 05:05

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER