“Sivas, Üniversiteler şehri olacak”

“Sivas, Üniversiteler  şehri olacak”

AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin önümüzdeki dönem öğrenci almaya başlamasıyla birlikte Sivas’ın üniversiteler şehri olacağını söyledi.

MEHMET TIRPAN

AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin eğitim görevlilerinin ve akademisyenlerinin alındığını söyledi.

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin bütçesinin ayrıldığını aktaran Milletvekili Yılmaz, “İlk olarak doktora ve lisan öğrencileri ile başlangıç yapılacak. Daha sonra lisans öğrencileri öğrenim görmek için Sivas’a gelecek. Sivas’ın çarkını çeviren şuanda Cumhuriyet Üniversitesi. Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi devreye girdiğinde Sivas Üniversiteler şehri olacak” dedi.

Sivas’a nesilsen nesile kalacak eserlerin yapıldığını da aktaran Yılmaz, “Sivas’a yapılan toplam 13 bin kişilik yurdun Türkiyede başka bir benzeri yok. Yurtları farklı noktalarda değerlendirenlerde var. Bu yurdu bir daha 500 milyon liraya yaptıramayız. Devlet bu kaynağı Sivas için şuan daha ayırmaz. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’de yurt yaptırıyorlar onlarda üniversitenin içine yaptırıyorlar. Kendi evladınız olsa nasıl bir yurtta kalmasını isterdiniz? Herkesin yurt tercihi genelde okuduğu Üniversiteye yürüme mesafesinde olması yönünde. Her öğrencinin maddi durumu yok. Öğrenciler için spor salonları var ve yemekhaneler var. O bölgede öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayacağı alanlar var. Biz Sivas’ı büyütmek istemiyormuyuz. Sivas’a ne kadar çok öğrenci gelirse bizim için o kadar iyi” ifadelerini kullandı.

18 yıllık iktidar döneminde Sivas’a olağanüstü barajların yapıldığını da aktaran Yılmaz, “80 yılda yapılan barajdan daha fazlasını 18 yıllık bir süreçte yaptık. Sivas’ın iklimi değişti. Genelde ne derlerdi soğuk Erzurumda doğdu ama Sivas’ta ikamet ediyor denilirdi. Yapılan baraj ve göllerle Sivas’ın iklimini değiştirdik. Sivas’ta bizden önce doğalgaz yoktu. Şimdi bırakın Merkezi Kangal, Şarkışla, Zara, Gemerek ve Divriği’de doğalgaz var. Sivas’a çağ atlattık. Eskiden biz Gürün’den gelirken Sivas!ın üzerinde siyah bir duman olurdu. Şimdi Sivas’ın havası tertemiz. Yine bizim dönemimizden önce Sivas DAP kapsamında değildi. Biz Sivas’ı dap kapsamına aldırdık yaklaşık 47 milyon TL kaynak aktardık Sivas’a” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER