“Sivas turizmde önemli bir merkez haline gelecek”

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, Sivas’ın, kış turizmi ve termal turizmin bir arada olduğu önemli bir merkez haline geleceğini kaydetti.

“Sivas turizmde önemli bir merkez haline gelecek”

Sivas Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, kentin, kış turizmi ve termal turizmin bir arada olduğu önemli bir merkez haline geleceğini söyledi.Sivas İl Özel İdaresinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi'nde gerçekleştirilen Uluslararası Sivas Turizm Kongresi sona erdi. Kongreye 9'u yabancı 23 üniversiteden akademisyenler katıldı. Sivas Valiliği öncülüğünde, İl Özel İdaresi, Sivas Belediyesi, Cumhuriyet Üniversitesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, ORAN Kalkınma Ajansı, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası ve Buruciye AŞ'nin katkılarıyla gerçekleştirilen kongrede, 9 oturum yapıldı. Oturumlarda, "Sivas Yıldız Dağı'nın Kış Sporları Turizm Merkezi İlan Edilme Süreci", "Dünyada ve Türkiye'de Kayak Merkezlerinin Faaliyetleri", "Sivas İli Kış Turizmi Potansiyelinin Değerlendirilmesi", "Yüksek İrtifa Spor Kampı Merkezi Olarak Hizmet Verebilme Potansiyeli", "Yıldız Dağı'nın Peyzaj Mimarlığı Açısından İrdelenmesi", "Yıldız'ın Ranking ve Swot Analizi", "Sosyal Medyada Kış Turizmi" ve "Kış Otellerinin Yaz Stratejileri" konularında akademisyenler tarafından bildiri sunuldu. Kapanış oturumunda kongreyi değerlendiren Sivas Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, kongre sayesinde eksikleri görme ve vizyon belirlerken nitelikli karar alma yetisine sahip olduklarını belirtti.Türkiye'deki turizm destinasyonlarının tüketildiğine ve insanların yeni arayışlar içine girdiğine dikkati çeken Kaya, "Sivas'ın da bunun için biçilmiş kaftan olduğu kanaatindeyim. Sivas, Divriği Ulu Camisi, Balıklı Kaplıcası, medreseleri ve Sıcak Çermik'i olmak üzere önemli imkanlara sahip. Doğal güzelliklerimiz de hakeza öyle. Turizm sektörü için yeni cazibe merkezi kesinlikle Sivas olacaktır." ifadelerini kullandı.

 

"KIŞ VE TERMAL TURİZMİ BİR ARADA OLACAK"

 

Konaklamaya dair yetersizliğinin hemen hemen her sunumda anlatıldığını vurgulayan Kaya, şunları kaydetti: "Henüz 3. sezonu olmasına rağmen kapasiteli ve nitelikli bir kayak merkezi hüviyetine hızla büründüğümüzü düşünüyorum. Kayak merkezinin 2 farklı bölgesinde otel inşa edilebilecek önemli yerler mevcut. İnanıyorum ki, o bölgelere nitelikli, fonksiyonel ve her türlü ihtiyaca cevap verebilecek oteller yapıldığında, tesis alt yapısına ilişkin eksikliğin büyük bir kısmı ortadan kalkmış olacak. Yeni bir tesis olmasına rağmen gece ışıklandırması, suni karlaması, buz pisti ve güvenlik alt yapısı ile kayak tesisimizin nitelikli ve sektörde iddialı olduğunu düşünüyorum. En kısa sürede ulaşımda yaşanılan veya yaşanılabilecek olan sorunları ortadan kaldıracağız. Ayrıca, Sıcak Çermik ile Yıldız Dağı bağlantıları da sağlanacaktır. Sivas, kış turizmi ve termal turizmin bir arada olduğu önemli bir merkez haline gelecek. Yıldız Dağı'na ulaşım konusunda haksızlık yaptığımızı düşünüyorum. Uludağ'a gidenler bilir, 30 kilometre yolun ne kadar zor ve meşakkatli olduğu açıktır" dedi. Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi'nin diğer merkezlere göre avantajlı olduğunu da aktaran Kaya, "Reklam ve tanıtıma daha da ağırlık vereceğiz. İnternet sitemizi sürekli güncelleyeceğiz. Sosyal medya mecralarından faydalanacağız, paket turlar yapacağız. Peyzaj çalışması gerçekleştireceğiz. Farklı etkinliklerle Yıldız Dağı'nı daha da eğlenceli hale getireceğiz." açıklamasında bulundu.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2018, 05:10

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER