Sivas'ta korona tedbirli anma

Sivas'ta korona tedbirli anma

Sivas'ta Çanakkale Zaferinin 105.yıl dönümü etkinliği, korona virüs salgını tedbirleri kapsamında, beş protokol üyesinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Yukarı Tekke Mezarlığı Garnizon Şehitliği'nde düzenlenen çelenk sunma törenine, Sivas Valisi Salih Ayhan, Garnizon ve 5'inci Piyade Eğitim Tugay Komutan Vekili Piyade Albay İlhan Erdoğan, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Şehit Aileleri ve Gaziler Dernek Başkanı Mustafa Hızal ve Muharip Gaziler Derneği Sivas Şube Başkanı Fuat Ahıskalı katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan törene; Vali Ayhan ve beraberindeki 4 protokol üyesi, şehit mezarlarını ziyaret ederek mezarlara karanfil bıraktı.

Korona virüs nedeniyle törenleri, sosyal bir izolasyon çerçevesinde yaptıklarını belirten Vali Ayhan, amacın virüs ile her alanda mücadele etmek olduğunu söyledi. Vali Ayhan, "5 kişilik bir protokolle tören yapıldı. Bu da bir önlemdir, sorumluluktur, mecburiyettir. Hayatın tüm alanlarında bir kısıtlılık var. Bunun temel mantığı ve felsefesi bu virüsle her alanda mücadele edebilmek; çünkü virüs törendir, derstir, müsabakadır dinlemez. Dolayısıyla bu manada dar bir çerçevede tören icra etmek zorunluluğu ortaya çıktı. Bu sadece Sivas'ımız için değil tüm Türkiye için geçerli bir uygulamadır. Bakanlığımızın talimatlarının gereğidir. Bundan sonraki 1-1,5 aylık zaman zarfında tüm törenler, toplantılar, görüşmeler yapılması gereken zorunlu çalışmaların tamamında dar bir çerçeve olsa da sosyal mesafe korunaraktan bu tür zorunlu olan hayatımızın devamı için gerekli olan tüm programlar devam edecektir. Bu virüsün şuan bir ilacı yoktur, en büyük ilacı tedbirli olmamız, dikkatli olmamız, hijyen şartlarına uymamız. Bakanlıklarımızın, Bilim Kurullarımızın talimatlarına uymaktır. Maalesef bu törenlerimize yansımış oldu. İnşallah bunu da atlatacağız bu da bir mücadele yöntemidir, kriz yönetmektir belki ileride daha büyük felaketlerden, afetlerden kurtulmanın, tecrübe kazanımıdır diye düşünüyorum." ifadelerini kullandı. (İHA)

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER