“Sivas önemli bir tarım merkezi”

“Sivas önemli bir  tarım merkezi”

MEHMET TIRPAN

Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, Hayvan sağlığı, bitkisel üretim, gıda, tarım arazilerinin değerlendirilmesi, Kırsal Kalkınma yatırımları ve su ürünleri gibi bir çok konuda çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Sivas Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak Türkiye’de en çok proje üreten iller arasında ilk 10 sırada yer aldığının altını çizen İl Müdürü Yıldız, “İlimizde 800 bin hektarlık ekilen tarım arazisi, 130 bin hektarlık sulanabilir tarım arazisi ve 820 bin hektarlık mera varlığımız var. Ayrıca mikroklima özelliği gösteren bölgelerimiz, barajlarımız ve göletlerimiz var. Yani Sivas ülkemizin önemli tarım merkezlerinden bir tanesi” dedi.

Özellikle pandemi ile birlikte tarımın ön plana çıkması ile hızlı bir şekilde üretimi daha fazla nasıl artırabiliriz şeklinde bir çok çalışmalarının olduğunu hatırlatan Yıldız, “2021 yılı içerisinde 21 milyonluk yerel kaynakları kullanarak projeler hazırladık ve tamamladık. İnşallah 2022 yılında da aynı gayreti göstereceğiz. Sivas alan olarak Türkiye’de ikinci büyük alan sahip. 30 bin çiftçimize daha nasıl faydalı olabiliriz konusunda sürekli proje hazırlıyoruz. Bu projelerden en önemlisi nadas alanlarının  azaltılması ve yem bitkilerinin geliştirilmesi. Kaba yem açığının giderilmesi noktasında 2021 yılında 11 milyon liralık bütçe ile yaklaşık 6 bin çiftçimize tohum dağıttık. Yani her isteyen çiftçimizin tohum ihtiyacını karşıladık. Çok büyük faydası oldu. Özellikle Sivas’ı yem bitkileri alanında da merkez haline getirmek istiyoruz. Coğrafyamızda buna uygun.  Özellikle öne çıkan ürünlerimize bakıldığında faaliyet olarak küçükbaş hayvancılığı ön plana çıkıyor. Arıcılık konusunda da oldukça iyiyiz. İlimiz arıcılık işletme sıralamasında Türkiye ikincisi. Bal üretiminde Türkiye’de dördüncü sıradayız. Endüstriyel bitkiler noktasında da şeker pancarı ve patates üretimi noktasında iyi bir seviyedeyiz. Özellikle tohumluk patates üretimde Türkiye’de ilk sırada yer alıyoruz. Yem bitkileri üretiminde ilk 10 sıradayız. Dolayısıyla Sivas her geçen gün daha fazla üretiyor. Yeni hayata geçirilecek projelerle ürün desenini ve üretimi daha da artırarak ülkemizin geleceğine katkı sağlamayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER