Sivas kışa hazır

Sivas kışa hazır

MEHMET TIRPAN

Sivas’ta önümüzdeki günlerde yaşanması muhtemel kar yağışı, buzlanma ve don olayları ile ilgili il yöneticileri bir araya geldi. Gerçekleştirilen toplantıda kırsal kesimde alınması gereken tedbirler, karla mücadelede gerekli önlemler ve afet yönetimi konularında öngörülen çalışmaların ele alındı. Toplantıda konuşan Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas’ta kış şartlarının ağır geçtiğini özellikle kırsalda yaşayan vatandaşların mağduriyet yaşamamaıs için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğinin altını çizdi.

Kış mevsimini sorunsuz bir şekilde geçirmemiz gerektiğini aktaran Ayhan, “İlimiz coğrafyası dağınık ve yerleşim merkezimiz çok. Ayrıca karayolu, köy yolu ağlarımızda geçit sayımız da oldukça fazla. Bu nedenle kış koşulları ile ilgili vatandaşlarımızı da bilgilendirmemiz ve bilinçlendirmemiz gerekmekte” dedi.

Sürücüleri de kış ladtiği takmaları noktasında uyaran Ayhan, “Hem bizlerin hemde karşımızdaki insanların can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamak adına kış lastiği kullanılması oldukça önem arz ediyor. Bu konuda emniyet güçlerimiz gerekli takibi yapıyor. Kış lastiği, çekme halatı olmadan yola çıkan araçların istenmeyen sonuçlar ortaya çıkardığı aşikâr” ifadelerini kullandı.

ASILSIZ İHBARLAR CEZALANDIRILACAK

Karla mücadele çalışmaları kapsamında Sivas’ın çeşitli bölgelerinde 7/24 saat çalışmarın süreceğini vurgulayan Ayhan, “Kapanan yolların tekrar açılması noktasında Karayolları ve İl Özel İdaresi ekipleri hızlı bir şekilde çalışma yürütecek. Özellikle ana arterler, ilk yardım gerektiren konular ve il sağlık müdürlüğünün riskli grupta olan; astım, kanser, gebe ve koah gibi hastaları olan yerleşim birimleri bizler için oldukça önemli. Ancak ne yazıkki zaman zaman kapalı köy yollarının açılması noktasında sahte ihbarlar yapılıyor. Bu durum işimizi aksatıyor. Özellikle kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olmalarını istiyoruz. Bunun için de her yıl olduğu gibi bu yılda 112 Acil Çağrı Merkezine yapılacak olan asılsız ihbarların tespiti yapılıp gerekli ceza-i müeyyide uygulanacak” ifadelerini kullandı.

İlkokul ve ortaokullarda kar tatilinin 1 gün önceden duyurulacağının da altını çizen Ayhan sözlerini, “Elbette ki önceliğimiz eğitimdir. Ancak kırsalda taşımalı eğitimde yaşanabilecek aksaklıklar bazen bizleri tatil zorunluluğuna yöneltmektedir. Tatil konusunda ilçelerimizde de kaymakamlarımıza gerekli yetkiyi verdik. Öğrencilerimizden beklentilerimiz eğitimlerini en iyi şekilde yerine getirmeleri, derslerini aksatmamalarıdır ama kar tatili onların sağlığı ve güvenliği açışından da bazen gerekli olabilmektedir. Hiç endişelenmesinden bizler onlar için en doğru kararı vermek için birçok kurumla istişare ederek nihai kararı vaktinden önce açıklarız” şeklinde sonlandırdı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER