Sivas halkından destek bekliyoruz

Sivas İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneği, Kilis ve Reyhanlı’da ikamet eden Suriyeli şehit ve yetim aileler için kömür yardımı kampanyası başlattı. Dernek Başkanı Ahmet Çakmak, 24 Aralık’a kadar sürecek olan kampanyaya tüm Sivaslıların desteğini beklediklerini söyledi.

Sivas halkından  destek bekliyoruz

Mehmet TIRPAN

Sivas İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneği, Başkanı Ahmet Çakmak, zorda kalan mültecilerin imdadına koşmaya devam edeceklerini söyledi. Zorlu kış şartlarında Kilis ve Reyhanlı’da yaşayan Suriyeli şehit ve yetim ailelere yardım etmek amacıyla kömür yardımı kampanyası başlattıklarını vurgulayan Çakmak; “Reyhanlı ve Kilis’te hava şartları Sivas kadar ağır değil ama geceleri soğuk oluyor, kömür yakmak gerekiyor. Doğal gaz da yok o bölgelerde. O nedenle böyle bir kampanya tertip ettik” dedi.

Suriyeli mültecilerin birçok eşyaya ihtiyacının olduğunu kaydeden Çakmak, “Genel merkezimiz bize ‘Sivas olarak ne sağlayabilirsiniz?’ diye sordu. Biz de ‘Kömür sağlayabiliriz’ dedik ve böyle bir kampanya başlattık. Sivas’ta bunun duyurusunu yaptık. Yardımlarımız da gelmeye başladı. Bu ailelere kömür göndereceğiz. Hayırseverler derneğe gelerek nakdi bağışta bulunabilir. Kömür getirmelerini istemiyoruz ve kabul etmiyoruz. Çünkü kömürü buradan oraya götürmek nakliye ücretinin de binmesine neden oluyor. Kömür İskenderun’dan gemilerle geliyor. Biz de İskenderun’dan göndereceğiz. Oradan çok daha ucuz oluyor. Reyhanlı ve Kilis’e ulaştıracağız. Hayırseverler gönüllerinden ne koparsa getirebilirler. Sivas’ta şu anda Iraklı, Afganlı ve Suriyeli bin 200 aile var. Bu şehirde bu rakam rahatlıkla amorti ediliyor. Bize gerek kalmadan dahi konu komşu yiyeceğini, giyeceğini, battaniyesini, yorganını, odununu, sobasını, kömürünü bir şekilde temin ediyor. Ama Kilis’te nüfus oldukça fazla. O bölgede böyle bir şey söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2017, 05:50

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER