“Sivas, büyük bir zenginliğe sahip”

“Sivas, büyük bir zenginliğe sahip”

SEYİT ÖMER YILDIZ

Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas’ta kültür turizmini artırmak adına Sivas Çalıştayı değerlendirme toplantısından çıkan sonuca göre çalışmaların sürdürüleceğini söyledi.

Bir şehrin gelişmesinde kültür ve turizmin oldukça önemli olduğuna vurgu yapan Ayhan, “Kültür, bir birikim bir sermayedir. Yıllar içerisinde damıtılarak bizlere ulaşan bir hazinedir. Çok şükür ki Sivas, bu anlamda büyük bir zenginliğe sahip. Fakat bu zenginliğin sergilenmesi ve tanıtımı noktasında istediğimiz düzeyde olduğumuzu söylemek zor. Dolayısıyla sahip olduğumuz değerlerden bir turizm potansiyeli oluşturma noktasında daha fazla gayret etmemiz gerekiyor” dedi.

Çalıştay Raporunu incelediklerinde katılımcıların çok iyi bir sorun analizi yaptıklarını ve önerilerde bulunduklarını gördüklerini aktaran Vali Ayhan, “Turizm noktasında dikkat çeken hususlardan biri turizmde birlikteliğin yani ortak aklın hâkim olmayışı. Çalıştayın hemen akabinde bu soruna yönelik bir “Turizm Platformu” kurduk. Bu tür sektörel platformları çok önemsediğimi ifade etmek istiyorum. Tüm paydaşların bir araya geldiği, herkesin projesiyle, fikriyle var olduğu bir imkân tanıyor.  Bunun dışında sektörün aktörleriyle özel buluşmalar gerçekleştirdik. Otelciler, Restoranlar, Acenteler… Amacımız elbette tüm paydaşları aynı vizyon ve misyon etrafında birleştirmekti. Bu anlamda iyi bir birliktelik kurduğumuzu düşünüyorum. Kültür Turizm Vizyonumuzu bazı temel hususlar üzerine inşa ettik. İlki kültürel değerlerimizin korunması, gelecek kuşaklara aktarımın sağlıklı olarak sağlanmasıdır. İkincisi ise kültürel, doğal tüm değerlerimizi bir turizm potansiyeline çevirme ve şehrimize bu anlamda bir ivme kazandırma.  Özellikle Yüksek Hızlı Treni çok büyük bir fırsat olarak görüyorum. Fakat asıl önemli olan, bizim bu fırsatı nasıl değerlendireceğimiz. Şehrimize gelecek insanlara neyi sunacağız, hangi hareket alanlarını yaratacağız? Tüm bu planlamalarımızı profesyonel olarak yapmak zorundayız.  Bu amaçla Belediyemiz ile ortak olarak Kültür A.Ş.’yi kurduk. Şu anda “Dijital Turizm Projesi (Visit Sivas)” başlığı altında, tüm değerlerimizi bir arada toplayan, tanıtan, küreselleşmesine katkıda bulunan ve ilimizi cazibe merkezi haline getirecek, dijital bir platform kurmaktayız. Aynı zamanda kuracağımız “Turizm Akademisi” ile turizm alanında hizmet veren tüm çalışanlarımızı akredite eğitimlerden geçireceğiz. Bu anlamda çağı iyi okuyor, değişen turizm anlayışlarını takip ediyoruz. Etkili bir turizm yönetimi ile Sivas’ı bir destinasyon merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER