Sismik hareketler anlık takip edilebilecek

Kuzey Anadolu Fay hattı üzerinde bulunan ve Sivas ve ilçelerinin büyük çoğunluğu 1. derece deprem kuşağında yer alması sebebiyle Sivas’ın Gölova ilçesine Deprem Gözlem İstasyonu kuruldu. İstasyon sayesinde yer altındaki hareketlenmeler takip edilecek.

Sismik hareketler anlık takip edilebilecek

Mehmet TIRPAN

Sivas’ın Gölova ilçesine Deprem İzleme ve Değerlendirme Merkezi kuruldu. Kurulan istasyon sayesinde toprak kaymaları ve sismik hareketler anlık takip edilebilecek.

Gölova’ya kurulan Üç Bileşenli Geniş Band MTA Deprem Gözlem İstasyonu Doğu, Güneydoğu ve Anadolu Bölgelerini kapsayan 60 bin km2 alanda yer altında gerçekleşen hareketlenmeleri takip edecek.

Türkiye Yerkabuğu Özellikleri ve Jeodinamiğinin Araştırılması Projesi kapsamında, 2018 yılından itibaren veri toplayan 12 adet Üç Bileşenli Geniş band sismometre ile Sismolojik Görüntüleme yöntemlerini uygulamaya başlayacak. Türkiye Yerkabuğu Özellikleri ve Jeodinamiğinin Araştırılması Projesi kapsamında, 2018 yılından itibaren Genel Müdürlüğümüz tarafından yürütülecek olan Sismolojik Görüntüleme çalışmaları için, Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü bünyesinde Deprem İzleme ve Değerlendirme Merkezi de kuruldu.

Kuzey Anadolu Fay hattı üzerinde bulunan ve Sivas ve ilçelerinin büyük çoğunluğu 1. derece deprem kuşağında yer alıyor. Sivas il merkezi ise 3. derece deprem kuşağında bulunuyor. 1. derece deprem kuşağında yer alan ilçeler arasında Doğanşar, Akıncılar, Divriği, Gölova, İmranlı, Koyulhisar, Suşehri ve Zara bulunuyor. Sivas deprem riskinin yanı sıra diğer afet hallerini de yakından hisseden bir il konumunda bulunuyor. Sivas genelinde 65 yerleşim alanı çığ, heyelan ve su baskını tehdidi ile karşı karşıya. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü tarafından 1992 yılında diri faylara göre hazırlanan ve bölgelerin hangi derecede deprem riski altında olduğunu gösteren haritayı yeni verilere göre güncelliyor. Kuzey Anadolu Fay hattı üzerinde bulunan Sivas’ta deprem riski en fazla Kelkit Vadisi’nde yaşanıyor. Deprem Haritasında Akıncılar, Gölova, Koyulhisar, Suşehri’nin yanı sıra Zara, İmranlı, Doğanşar’da birinci derece deprem kuşağında yer alıyor. Sivas’ın deprem haritasında Hafik 2. derece deprem kuşağında yer alırken Sivas merkez, Yıldızeli, Gemerek, Şarkışla, Altınyayla, Divriği, 3. derece deprem kuşağında bulunuyor. Kangal, Ulaş ve Gürün ise Sivas’ta deprem riskini en az taşıyan bölgeler. Bu ilçeler deprem haritasında 4. Derece deprem kuşağında yer alıyor. 1. derece deprem hattında bulunan ilçeler olası bir depremde Tektonik çukurluklar ve aktif kırık hatları yakınındaki alanlardan oluşuyor. Burada meydana gelen depremler büyük ölçüde can ve mal kaybına neden olduğu bildiriliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2018, 04:59

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER