SİDEMİR’E kayyum atanmasını istiyorlar

SİDEMİR’E kayyum  atanmasını istiyorlar

MEHMET TIRPAN

Aylardır maaşlarını alamayan Sivas Demirçelik Fabrikası'nın işçileri seslerini duyurmaya çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde yürütülen operasyonun ardından fabrikaya kayyum atanarak maaşlarının düzenli bir şekilde verilmesini ve geçmişten günümüze kadar gelen alacaklarının verilmesi noktasında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na konuya ilişkin dilekçe yazan ve Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ulaş Karasu’dan destek isteyen işçiler, sosyal medya da da çeşitli paylaşımlarda bulunuyor. Ankara Merkezli 29 ilde yapılan ‘Demir Yumruk’ operasyonunun ardından SİDEMİR’e kayyum atanması noktasında 600’e yakın işçi ilgili ve yetkililerden destek bekliyor.

“FABRİKAYA KAYYUM ATANSIN”

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, işçilere destek vererek SİDEMİR’e acilen kayyum atanarak işçilerin mağduriyetlerinin giderilmesini ve Demirçelik Fabrikası'nın rantabıl bir şekilde çalıştırılması noktasında açıklamalarda bulundu.

Uzun yıllardır işçi alacakları ve borçları ile gündeme gelen ancak hak kayıpları ve işleyişin düzeltilmesi noktasında adım atılmayan Demir Çelik Fabrikası’na ve işçilerine sahip çıkılmasını gerektiğini savunan Karasu, “Ankara Merkezli yapılan operasyonda 39 şirkete el konuldu. Sivas Demirçelik el konulan şirketlerin içinde yok. 18 yıldır her türlü yolsuzluğun merkezi olan fabrikaya neden kayyum atanmıyor anlamış değiliz. Bu fabrikayı kim koruyor?. Cumhur ittifakı vekilleri bu konuda ne için ses çıkarmıyor?. Bu fabrika neden yıllardır rantabıl bir şekilde çalıştırılamıyor? Fabrikanın doğru dürüst çalıştırılamaması nedeni ile maden yataklarımızdan çıkarılan demir Sivas’ta değilde farklı illerde işleniyor. Şehrimizdeki fabrika dururken madeni farklı bir ilde işlemek ne kadar doğru?. Artık bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Fabrikaya kayyum atanmalı ve fabrika işlevsel hale getirilmeli. Akaryakıt fşyatlarının tavan yaptığı günümüzde madenin Sivas’ta işlenmesi, inşaat maliyetini de ciddi derecede düşürür. Sivas’ta faliyet gösteren işletmelerde demiri Sivas’tan daha hesaplı alabilir. Üretim kapasitesinin artırılması ile birlikte farklı illere de demir satma şansı yakalamış oluruz. Bu konuda iktidar milletvekillerinin duyarlı olmasını talep ediyoruz. Hem işçi mağduriyetlerinin giderilmesi hem de kentte yeni istihdam sağlanması noktasında demirçelik fabrikası değerlendirilmeli” ifadelerini kullandı.

2020’DE SİDEMİR’İN İFLASI AÇIKLANMIŞTI

Yıllardır çeşitli problemlerle gündeme gelen SİDEMİR Sivas Demir Çelik İşletmeleri A.Ş. 5 Mart 2020 yılında iflasını duyurmuştu. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde defalarca gündeme getirilen ve sorunların çözümü noktasında girişimlerde bulunulmasına rağmen bir türlü sonuç alınamayan SİDEMİR’in iflasının açıklanmasının ardından devlete ve piyasa olan tüm borçları sıfırlanmıştı.

27 Temmuz 1985 tarihinde dönemin Başbakanı rahmetli Turgut Özal tarafından temeli atılan ve 1989 yılında üretime başlayan Sivas Demir Çelik Tesisi daha sonra özelleştirildi. Özelleştirilmesinin ardından Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF)’ye devredilen fabrika daha sonra davalar, mahkeme kararları, mafya tipi faaliyetlere maruz kalmıştı. 2004 yılında  Devlete 360 milyon dolara mal olan fabrika, yıllık 9 milyon 679 bin dolar bedelle, yedi yılda yedi taksitte Sivas Ortak Girişim Grubu'nun kurduğu Siv-Yat AŞ'ye satılmıştı. Fabrikayı alan firma koşulları yerine getiremediği için fabrikaya TMSF tekrar el koydu. Ortaklar arasında çıkan anlaşmazlığın ardından TMSF, fabrikayı belirli taahhütler karşılığında Erol Evcil Grubu'na devretmişti. Yıllardır çeşitli problemlerle Sivas’ın gündeminde yer alan SİDEMİR’de üretime sık sık ara veriliyordu. İşçiler maaşlarını alamadıklarını için kent meydanında eylemler yapıyordu. Geçtiğimiz günlerde yapılan operasyonun ardından gündemdeki yerini korumaya devam eden SİDEMİR’e artık bir kayyum atanması bekleniyor.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20