Sevim: “Masa başında hasar tespiti yapılmamalı”

AK Parti Şarkışla İl Genel Meclis Üyesi Bayram Sevim, Kuraklık yaşanan bölgelerde çiftçinin tarlasında ciddi oranlarda hasar olmasına rağmen ilçe müdürlüklerinin ‘hasar yok’ raporuna şahit olduklarını söyledi.

Sevim: “Masa başında  hasar tespiti yapılmamalı”

Mehmet TIRPAN

AK Parti Şarkışla İl Genel Meclis Üyesi Bayram Sevim, “Bazı ilçelerimizde hasar var iken ya ilçe tarım müdürlükleri ya da tarsim hasar yok raporu yazıyor. İl Gıda, Tarım ve Hayvancık Müdürlüğü ile ilçe müdürlerinin masa başında hasar tespiti yapmamasını istiyoruz” dedi.

Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde yaşanan kuraklık nedeniyle çiftçilerin mağdur olduğunu ifade eden Sevim: “Elde ettiğimiz verilere göre kuraklık yaşanan bölgelerde çiftçinin tarlasında ciddi oranlarda hasar olmasına rağmen ilçe müdürlüklerinin ‘hasar yok’, diğer yerde ise TARSİM’in hasara rağmen ‘hasar yok’ raporu tuttuğuna şahit oluyoruz. Bazen de biri var diğeri yok diyor. Ülkemizde kuraklık var ama Sivas’ta çok daha büyük kuraklık var. Ben 55 yaşındayım bu yaşıma kadar barajların bu denli kuruduğunu yer altı sularının çekildiğine şahit olmadım. Hasar deyince sadece buğdayı anlamamak gerekiyor. Pancarı sulayamadık kurudu. Mısırlar kurudu, yem bitkileri kurudu. Buğdayın yanı sıra pancar, mısır ve yem bitkilerinde de zarar eden çiftçi çok zor durumda. Acilen çiftçinin borcu faizsiz olarak ertelenmeli. Aksi takdirde 2018’de çiftçi tarlaya inmez ve bu tüm ülke için sıkıntı çıkarır. Çiftçimiz her zamankinden daha sıkıntılı günler geçiriyor. Çiftçinin borç vadeleri yaklaştı ama çiftçimiz borcunu ödeyemiyor. Borçlar faizsiz olarak ertelenmelidir. Bu konuda Cumhurbaşkanımız, Bakanlar Kurulu ve Başbakanımıza konunun aciliyetini bildirmek istiyorum. Çiftçimizin kuraklık nedeniyle içinde bulunduğu durum ortadadır. Geçtiğimiz yıl hasar yüzde 30-40 arasındaydı. Bakın durum apaçık ortadır. Tonajlar belli, yağışlar belli. 2017’de hasar tespiti yüzde 30-40 dendi. Geçen yılın yağış ortalaması bu yıldan çok da fazlaydı. Tarım İl Müdürlüğü ve İlçe Müdürlüklerinin hasar tespitini masa başında yapmaması gerekiyor. Siz bu hasar tespitlerini yaparken hasar yok dediğiniz yerde kimin imzasını aldınız? Hangi muhtarla ya da muhtarlarla görüştünüz bunların bilinmesi gerekiyor. Bu konu aksatılamayacak kadar acildir. Hakikaten çiftçilerimizin borç vadeleri geldi ve borcunu ödeyemiyor” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2017, 05:40

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER