Sertifikalı tohum desteklemeleri ne zaman ödenecek?

Sertifikalı tohum desteklemeleri  ne zaman ödenecek?

MEHMET TIRPAN

Tarım ve Hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin ve besicilerin sorunlarını her fırsatta dile getirerek çözüm bulunması noktasında girişimlerde bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Çiftçilere sertifikalı tohum ödemelerinin ne zaman yapılacağını sordu.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde söz alarak çiftçilerin sorunlarını aktaran Karasu, “Buğday üreticilerine 2018 yılı için geçtiğimiz Mart ayında yapılması gereken ancak hala ödenmeyen sertifikalı tohum desteklerinin ne zaman yapılacak. Desteklemeler zamanında yapılmıyor ve çiftçiler borçlarını ödeyemiyor” dedi.

Dünyanın en pahalı mazotunu kullanan yüksek faiz oranlarıyla borç ödemekte güçlük çeken çiftçilerin üretim yapamaz hale geldiğini vurgulayan Karasu, ‘’Tüm bu olumsuz tabloya bir de zamanında ödenmeyen desteklemeler eklenmektedir. Buğday üreticilerimizin 2018 yılında tarlasına ektiği sertifikalı tohum desteklemeleri hala ödenmemiştir. Tarımsal üretimde bulunan çiftçilerimiz zor durumda. Dünyanın en pahalı mazotunu kullanan çiftçilerimiz, Tarım Kredi Kooperatifleri’nin uyguladığı yüksek faizler ile borcunu ödeyemeyecek noktaya gelmiştir. Tüm bu olumsuz tabloya bir de zamanında ödenmeyen desteklemeler eklenmektedir. Buğday üreticilerimizin 2018 yılında tarlasına ektiği sertifikalı tohum desteklemeleri hala ödenmemiştir. Çiftçimiz ektiğin buğdayın hasadını yapmış, buğdayı satmış ve yenisini ekmeye başlamıştır. Bu bağlamda Tarım ve Orman Bakanına sormak istiyorum çiftçilerimizin 2018 sertifikalı tohum desteklemeleri ne zaman ödenecektir? Eğer bu düzen böyle giderse emin olun ülkemizde tarım ve hayvancılık adına üretim yapan kalmayacak’’ ifadelerini kullandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER