‘Sermaye ülke içerisinde kalacak’

Sivas’ta hayvancılığın gelişmesi amacı ile yürütülen 500 baş damızlık düve projesini inceleyen Tarım İl Müdürü Seyit Yıldız, ‘’Bu projeni amacı sermayenin ülke içerisinde kalmasının sağlanmasıdır’’ dedi.

‘Sermaye ülke içerisinde kalacak’

YÜKSEL MENEKŞE

Sivas İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyit Yıldız "500 Baş Damızlık Düve Projesi" yatırımcısı Taha Tarım ve Hayvancılık Ltd. Şti.' ne ait Merkez Kızılkavraz Köyü'nde,  inşaatı devam eden işletmeyi yerinde inceledi. İl Müdürü Seyit Yıldız ziyaret sırasında yaptığı konuşmada; "İl Müdürlüğümüze 3 proje başvurusu yapılmış olup Bakanlığımız değerlendirmesi sonucu 1 proje uygun bulunarak proje yatırıma alınmıştır. Haziran ayında başlanan toplam 500 baş kapasiteli 2 ünite halinde ahır, yem deposu ve idari bina inşaatı % 90 oranında tamamlanmıştır. Yatırımcımız yine hibe kapsamında 500 baş 4-8 ve 9-13 aylık yaşta kombine veya etçi ırk damızlık dişi dana-düve alımı için yurt içi ve yurt dışından hayvan toplama işlemine başlamış olup, Aralık ayı ortalarında işletmemizin faaliyete başlamasını beklemekteyiz.

Bu proje ile Bakanlığımızca belirlenmiş illerde damızlık düve yetiştiriciliği yapan büyükbaş hayvancılık işletmelerinin kurulması, ülkemizin ihtiyaç duyduğu damızlık gebe düvelerin yurt içinden karşılanması, et ve süt üretiminde verimlilik ile kalitenin artırılması, sermayenin ülke içerisinde kalmasının sağlanması amaçlanmaktadır. Hibe kapsamında alınan dişi dana ve düveler yetiştirilip en az 3 aylık gebe olduklarında ve en az 10 baş olmak üzere damızlık ihtiyacı olan üreticilerimize satılacaktır. Bu şekilde damızlık gebe düve ihtiyacı olan yetiştiricilerimiz yurt dışına çıkmadan bu merkezlerden ihtiyaçlarını karşılayabileceklerdir. Bu proje ile 5 yıl süreyle, Projenin sürdürülebilirliğinin sağlanabilmesi adına yatırımcıya İl Müdürlüğümüzce denetim yapılacaktır’’ dedi.

Yıldız, bu projenin ilimiz ve çevre iller damızlık saf ırk gebe düve ihtiyacını karşılamasını ve ilimiz, ülkemiz hayvancılığına büyük katkı sağlanmasını ümit ettiklerini belirti.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2017, 05:25

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER