“Şehir Üniversiteye sahip çıkarsa daha fazla iş yaparız”

Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, “Şehirle Üniversiteyi kaynaştırmanın yolu şehrin üniversiteye sahip çıkması ile olur. Üniversite buna hazır. Şehir Üniversiteye sahip çıkarsa daha fazla iş yaparız” dedi.

“Şehir Üniversiteye sahip çıkarsa daha fazla iş yaparız”

Mehmet TIRPAN

Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, “Şehirle Üniversiteyi kaynaştırmanın yolu şehrin üniversiteye sahip çıkması ile olur. Üniversite buna hazır. Şehir Üniversiteye sahip çıkarsa daha fazla iş yaparız” dedi.

Üniversite ile şehir arasındaki kopukluğu gidermek adına geçtiğimiz günlerde çalıştay yaparak karar aldıklarını hatırlatan Yıldız: “ Cumhuriyet Üniversitesine diğer şehirlerde olduğu gibi şehri çekemedik. Şehir yavaş yavaş Cumhuriyet Üniversitesi’ne doğru gelişiyor. Mahalleler kuruluyor. Şehir ile Üniversite kurulan mahallelerle ve yapılacak olan projelerle bütünleşecek. Bizim hayırseverlerin desteğine ihtiyacımız var. Başka illerde birçok Fakültenin isminde bir iş adamının adı yazılı ama bunu Sivas’ta yapamadık. Hayırseverlerin desteği ile fakülteler yapmayı düşünüyoruz. Üniversite buna hazır. Aldığımız kararlar doğrultusunda oluşturduğumuz heyet Organize Sanayi Bölgesine giderek firmalarla görüşüp size hangi proje üretebiliriz veya sizin için uygun olan projelerimiz var şeklinde teklifler yapıyoruz. Bu firmalar geri dönüş yapmaya başladı. Bu sayede aradaki kopukluğu ortadan kaldırmış olacağız. Cumhuriyet Üniversitesi bilimsel yönden de gittikçe iyiye giden bir Üniversite. Göreve geldiğimizden bugüne kadar bilimsel anlamda daha üst seviyelere çıkmak için uğraşıyoruz” ifadelerini kullandı.

CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ’NDE 59 BİN ÖĞRENCİ ÖĞRENİM GÖRÜYOR

Cumhuriyet Üniversitesini tercih eden öğrenci sayısının her geçen gün arttığını belirten Yıldız: “59 bin öğrenciden 22 bini Sivaslı. Yeni bir program aldık. Yeni aldığımız programla hangi ilden kaç tane öğrenci geldiğini görebiliyoruz. Türkiye’nin her ilinden öğrencimiz var. Yurt dışından da öğrencimiz var. Çevre illerdeki öğrenciler daha fazla Cumhuriyet Üniversitesi’ni tercih ediyor” dedi.

Öğrenci sayısını her geçen gün artırmak amacı ile öğrencilere yönelik iyileştirmeler yapıldığını kaydeden Yıldız: “Sosyal ve Kültürel alanlar oluşturuyoruz. Öğrencilerin barınma, ulaşım ve yiyecek ihtiyaçlarını daha rahat sağlamalarına yardımcı oluyoruz. Üniversitedeki sosyal alanları artırıyoruz. Hobi bahçeleri yapıyoruz. Kredi Yurtlar Kurumunun yapmış olduğu yurtlar var. 3 bin kişilik yurt tamamlanma noktasında. Yine İl Özel İdaresinin planladığı 10 bin kişilik KYK yurdumuz yapılacak. Yurtlar tamamlandığında 23 bin kişi bu yurtlarda barınabilecek. Öğrenciler barınma sorunu tamamen ortadan kalkacak” ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2017, 05:50

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15