“Sarıkamış Harekatı kahramanlık destanıdır”

“Sarıkamış Harekatı kahramanlık destanıdır”

MEHMET TIRPAN

Milliyetçi Hareket Partisi İl Genel Meclisi üyesi Bekir Tanyıldız, Sarıkamış harekatının 105. Yıl dönümü dolayısıyla gündem dışı söz alarak açıklamalarda bulundu.

Türkiye coğrafyası için, her savaşın ve her harekatın oldukça önemli olduğunu aktaran Tanyıldız, “Sarıkamış Harekatında şehit olan insanların çoğu bu bölgeden yani 3. kol ordu Sivas, Yozgat, Tokat Kayseri ve Malatya’dan oluşmuştur. Sarıkamış harekatı 22 aralık 1914-17  ocak 1915 tarihleri arasında yapılmış ama sonu acı ve gözyaşıyla dolu bir kahramanlık destanıdır. Ölecekleri bile bile bu vatan için bu bayrak için namusları korumak için ölenlerin destanıdır” dedi.

O dönemde 1. dünya savaşının da devam ettiğini hatırlatan Tanyıldız, “ Balkan harbinden gelen askerler yorgun ve bitkindiler. Ruslar doğu bölgesindeki ermeni işbirlikçilerle bir olup sürekli saldırıda bulunuyorlardı. Kafkas cephesinden bir cephe açarak ülkemizi işgal etmek istiyorlardı. Başkomutan vekili Enver paşa geçmişi kahramanlıklarla dolu olan paşa buraya bir cephe açarak Rusları yok etmeyi planladı. Ama ne iklim şartları ne de askerin giyim kuşamı buna müsait değildi. 3. Ordu komutanı Hasan İzzet paşa bu harekata karşı çıkıyordu. Almanlar ise bu harekatı destekliyor göndermiş oldukları yüz bin kişilik kışlık giyim getiren gemi Ruslar tarafından karadenizde batırılmıştı. Olumsuzluk üzerine Hasan İzzet paşa istifa ediyor harekatın sevk ve idaresini bizatihi Enver paşa üstleniyor. Enverpaşa kuzeyden çevirme harekatı yaparak Rusları yok etmeyi planlıyor. 19 Aralık gecesinde taaruz emri veriliyor 22 Aralıkta harekat başlıyor. İlk bir iki günde güzel başarı elde ediliyor. Ruslar şaşkın Enver paşa sarkamışı ele geçirmek istiyor çünkü Rusların cephanesi ve erzakları burada olduğunu biliyor. Bunları yok ederiz ve Rusları kapana sıkıştırırız diye plan yapıyor. Ruslar bu şaşkınlığı üzerlerinden atıp yeni bir plan yapıyorlar.Bizim askerimizde dinlenmek üzere ormana çekiliyorlar.İşte bu dinlenme bir çok askerimizin donarak şehit olmasına sebep oluyor.Uyuyorlar ve bir daha uyanmıyorlar, mezarları yoktur, kefenleri kardan oluyor.Başarısız bir harekat sonucunda binlerce şehit veriyoruz. Rakamlar abartı ama 30 bin üzerinde şehidimiz var. Rus genel kurmay başkanı anılarında şöyle diyor biz onları teslim almadan önce , onlar Allah’a teslim olmuşlardı diye yazıyor. Bunları niye anlatıyorum, ecdatımızın neler çektiğini yeni nesiller bilsin. Diyorya istiklal marşında Bastığın yerleri toprak diyerek geçme, tanı. Düşün altında binlerce kefensiz yatanı. Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır atanı. Verme , dünyaları alsan da, bu cennet vatanı. Bu vatana sahip çıkacağız ecdatımıza sahip çıkacağız hiçbir menfaat vatanın üzerinde olmaz , olmaz bunu yazacağız bunu söyleyeceğiz , dik duracağız , düz yaşayacağız.Bu harekatta büyük dedem Ahmet kardeşi Ramazan şehit olmuştur.Başta dedelerimiz ve tüm şehitleri minnetle şükranla anıyor.Mekanları cennet olsun” şeklinde sonlandırdı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER