Sahaflarda nasibini aldı

Sahaflarda  nasibini aldı

MEHMET TIRPAN

İlimizde  bulunan sahaflar pandemi dolayısıyla durgunlaştı. Covit 19 salgını münasebetiyle kapatılan sahaflar kira ücretlerini ödemekte sıkıntı yaşıyor.

Yaşadıkları problemler hakkında bilgiler veren bazı sahaf işletme sahipleri, sahaf kültürünün Sivas’ta diğer illere göre canlı olduğunu, ancak pandemi ve okulların kapanması ile birlikte satışların durgunlaştığına değindi.

Sahaflık mesleğinin tek geçim kaynağı olarak yapılacak bir meslek olmadığının altını çizen işletmeciler, “Yozgat, Tokat ve Erzincan gibi komşu illerin hemen hemen hiçbirinde doğru düzgün bir sahaf dükkanı yok. Sivas’ta dört tane sahaf var. Bu biraz Cumhuriyet Üniversitesinin nispeten diğer üniversitelere göre daha gelenekli ve eski olmasıyla da alakalı ama tabi hem halk kültürünün hem de Sivas’tan çok fazla sayıda yazar ve şair çıkmış olması da bize bunu gösteriyor. İlimizde edebiyat, kültür ve sanat diğer illere göre de daha canlı. Bu iş çok canlı ancak çok fazla ticari bir getirisi yok. Bu sebeple giderlerimizi karşılayamıyoruz. Genellikle fazla tercih edilmeyen pasajlardan ucuz dükkanlar tutuyoruz. Cadde üzerindeki dükkanların yıllık kiraları 30-35 bin TL. Bu dükkanlara gücümüz yetmiyor” dedi.

Biriken dükkan kiralarının olduğunu bu konuda destek beklediklerinin altını çizen sahaflar, “2010 yılından beri bu işi yapıyorum. Burası eşimin adına. Tek geçim kaynağımız değil neyse ki internet üzerinden de satışlarımızda mevcut. En azından manuel satış olmadığı süreçte günü kurtarıyoruz. Şu dönemde elbet deki satış yapmıyoruz ama yine de üniversite öğrencilerimizin olmaması işlerimizi yüzde 30-40 oranın da azalttı. Salgın baş gösterdi yeri geldi satış yapamadan dükkan kapattık. Şu an il dışından gurbetçiler geliyor ancak dışarıdan gelen gurbetçilerimiz okur yazar takımı değil. Genellikle insanlar turistik geziler yapıyor veya köylerine gidiyor. Bu sebeple işlerimizde fazla bir kımıldama olmuyor. Sahaflar olarak okulların açılmasını bekliyoruz. Okullar açıldığında işlerimizde hareketlilik yaşanacağını tahmin ediyoruz” ifadelerini kullandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER