Sağlıkta tasarrufa gidilecek

Sağlıkta tasarrufa gidilecek

MEHMET TIRPAN

Sağlık Bakanlığı, kamu kaynaklarını daha verimli kullanmak, maliyetleri ve harcamaları azaltmak için dikkat çeken bir toplantı gerçekleştirdi. Bakanlık Tasarruf Takip Ofisi bilgilendirme toplantısını Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü koordinesinde Selçuklu’nun Sivas kentinde gerçekleştirdi. Bu ofislerde 45 kişinin proje yönetiminde Bakan Yardımcısına bağlı olarak çalıştığı belirtildi.

Sivas, Tokat, Erzincan, Kayseri, Tunceli, Elazığ, Malatya ve Yozgat illerinin katılımı ile düzenlen toplantıda konuşan Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Hilmi Ataseven, “Kamu kaynaklarının verimli kullanılması maksadıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı Kamu Maliyesi Dönüşüm ve Değişim Ofisinin koordinesinde tüm Bakanlıklarda Tasarruf Ve Gelir Arttırıcı Programlar (TGAP) uygulanmaktadır. Bakanlığımızda da doğrudan Bakan Yardımcılığımıza bağlı olarak faaliyetleri yürütmek maksadıyla TGAP Ofisi kurulmuş ve merkez ve taşra yapılanması ile süreç yönetimleri oluşturulmuştur. Sağlık Bakanlığı’nda 45 kişinin ofis proje yönetiminde görevli olduğuna dikkat çeken Ataseven, “Diğer bakanlıklardan da 209 olmak üzere toplam 254 kişi bu işte görevlendirilmiştir” dedi.

Sağlık alanında tasarrufun önemini vurgulayan Ataseven, “TGAP Bölge Eğitimlerinin üçüncüsünü burada, Sivas’ta gerçekleştiriyoruz. Söz konusu eğitimlerde sahada konuya ilişkin farkındalık oluşturmak için TGAP birimlerince yapılan çalışmaların değerlendirilmesi, problemlerin, çözüm önerilerinin ve iyi uygulama örneklerinin paylaşılması ile bu doğrultuda yeni yol haritalarının oluşturulması planlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

SİVAS CUMHURİYETİN ÇİMENTOSUDUR

Sivas Valisi Salih Ayhan, “Sivas Kongresinin 100’üncü kuruluş yıldönümüne atıfta bulunarak Sivas, Cumhuriyetin çimentosu, Selçuklunun kalbi, Osmanlının vicdanı, Cumhuriyetin hakkıdır” dedi. Türkiye’nin sağlık alanında olağanüstü gelişme yaşadığına dikkat çeken Ayhan, “Büyüme gerçekleşirken hesapsız harcama yapmak mümkün değildir. Sağlık hizmetimizi aksatmadan çok küçük dokunuşlarla tasarruf yapacağız. Sağlık’ta hizmet kalitesi düşmeden sağlık harcamalarında tasarrufa gidilmesi Türkiye bütçesi açısından önemli” şeklinde konuştu.

Sivas İl Sağlık Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde düzenlenen bölgesel toplantıya; Sivas İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Fethullah Selçuk Moğulkoç, Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Hilmi Ataseven, Kamu Hastaneleri Genel Müdür Yardımcısı Selim Bener, Sivas Valisi Salih Ayhan, daire başkanları, Sivas, Tokat, Erzincan, Kayseri, Tunceli, Elazığ, Malatya ve Yozgat İl Sağlık Müdürleri ve hizmet başkanları ile bu illere bağlı hastanelerin yöneticileri katıldı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER