“Sağlıkta şiddet kabul edilemez”

“Sağlıkta şiddet kabul edilemez”

MEHMET TIRPAN

Sağlık-Sen Sivas Şube Başkanı Muhittin Musaoğlu, Eylül ayı sağlıkta şiddet raporunun yayımlandığını Eylül ayında da sağlıkta şiddet noktasında pek değişen bir şey olmadığını söyledi.

Sağlık çalışanlarına her türlü hakareti, saldırıyı ve şiddeti reva gören hasta veyahut hasta yakınlarını duyarlı olmaya çağıran Başkan Musaoğlu, “Eylül ayı verilerine baktığımızda derman bekleyenlerle şiddet uygulayanların aynı kişiler olduğunu görüyoruz. Şiddet olaylarının neden olduğu korku ve zararın, bireysel saldırılardakilerden kat be kat önde olduğunu görüyoruz.  Bu hakikat ışığında, Eylül ayına baktığımızda 23 şiddet olayının kamuoyuna yansıdığını görüyoruz. Sağlıkta şiddet kabul edilemez” dedi.

23 olayın 6’sının fiili, 10’unun hem sözlü hem fiili, 7’sinin ise sözlü olarak gerçekleştirildiğini açıklayan Başkan Musaoğlu, “Yaşanan 23 olayın 14’ünde hasta yakınları yer alırken, 9’unda ise bizzat hastalar dehşet saçmıştır. Saldırganlara karşı uygulanan adli işlemlere baktığımızda ise 40 saldırganın ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldıklarını görüyoruz. Buna karşın 20 saldırgan tutuklanırken, 131 kişi hakkında da hiçbir işlem yapılmamıştır.  Yaşanan olaylarda şiddetin yine mekân ayırt etmediğini görüyoruz. 16 vaka hastanelerde, 4 vaka sahada, 3 vaka ise aile sağlığı merkezlerinde vuku bulmuştur. İnsanların yaralarını sarmak, dertlerine derman olmak ve hayata tutunmalarını sağlamak meşakkatli bir iş olduğu kadar kutsal bir görevdir. Bu hizmeti en iyi şekilde ifa eden sağlık çalışanları, aynı zamanda insanların zor ve ıstıraplı anlarında yanlarında bulunarak en mahrem ve en hayati anlarına da tanıklık ederler. Sağlık çalışanları ordumuz bu bilinçle alın teri akıtarak insanımıza her zaman el uzatmaktadır. Bahse konu bu fedakârlık salgın sürecinde zirve yapmıştır, yapmaya da devam etmektedir.  Ancak gecesini gündüzüne katarak hastalara cansuyu olmak için tüm gayret ve çabayı sarf eden bu isimsiz kahramanlar, şiddetin kurbanı olmaktan da kurtulamıyorlar. Sağlık çalışanları şiddetin kara gölgesi altında çalışmaya mecbur kalmamalı. Buna hiç kimsenin hakkı yoktur” ifadelerini kullandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER