Restorasyon sürüyor

MELDA GENEŞ

Sivas’ta bulunan tarihi konaklar tek tek restore edilerek Sivas turizmine kavuşturuluyor. Akdeğirmen mahallesinde bulunan ve her an yıkılma tehlikesi yüksek olan ‘Gani Özdağon evi’ isimli tescilli konak, Doğal ve Kültür Varlıkları Koruma Envanterine alınarak Sivas’a a tekrar kazandırılıyor.

İl Özel İdaresi tarafından geçtiğimiz yıl proje kapsamına alınan ve bu yıl restoresine başlanan konağın şuan sadece iskelet hali gün yüzüne çıkarıldı.

19. yüzyılın sonlarına doğru inşa edildiği öğrenilen tarihi konak da hummalı bir çalışma başlatıldı.

Konağın duvarları ve yıkılan tüm duvarları temizlenerek şuan sadece ayakta kalan ahşap bölümleri kaldı. Konağın aslına uygun bir şekilde restoresi yapılması planlanıyor.

Mahalle sakinlerini de uzun bir süre rahatsız eden tarihi konaktaki huzursuzluk sona ermiş oldu.

Akdeğirmen Mahallesi sakinleri de konağın restore edilmesinden memnun. Mahalle sakinleri hem Sivas’a yakışmayan çirkin bir görüntünün ortadan kalktığını hem de yıllardır atıl durumda olan tescilli konağın tekrar Sivas turizmine kazandırılmasından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Konağın restorasyona alınmasında emeği geçenlere teşekkür eden mahalle sakinleri, bu tür önemli konakların tekrar hayata kazandırılmasının önemine vurgu yaptılar.

Restoresi yapılan konağın, kadın sığınma evi olarak hayata geçirilmesinin planlandığı öğrenilirken, çalışmaların en kısa zamanda bitirilerek Sivas’ın hizmetine sunulması bekleniyor. 

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER