Rehber sayısı artırılmalı

Sivas’ın tarihi, kültürel ve termal turizmini ilimizde ve tüm dünyada tanıtmaya çalışırken Sivas’ta yeterince turist rehberinin olmaması düşündürüyor.

Rehber sayısı  artırılmalı

Mehmet TIRPAN

Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi eserleriyle turizm potansiyeli konusunda önemli bir paya sahip olan Sivas´ta yeterli sayıda kokartlı turist rehberi yok.

Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve termal turizm açısından da oldukça önemli olan Sivas’ı tüm dünyaya tanıttık. Gerçekleştirilen etkinliklerle ve kurulan şirketler aracılığı ile de Sivas’ın tanıtımı gerçekleştirilmeye devam ediyor. Turizmle ilgili gerekli alt yapı çalışmaları tamamlanmak üzere. Ancak Sivas’a gelen yerli ve yabancı turistlere eşlik edecek rehberin yok denecek kadar az olması düşündürüyor. Yıllardır Sivas’taki kokartlı yani profesyonel olan turist rehberi sayısı sadece 1’de sınırlı kalabildi. Önümüzdeki günlerde Sivas’ı gezmek isteyen gruplara 1 rehberin yeterli olup olmayacağı merak ediliyor. Konuyla ilgili Kamu kurum ve kuruluşlarının rehberlere çeşitli görevler vererek ödeme yapması halinde profesyonel rehber sayısının Sivas’ta artırılması planlanabilir..

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER