PTT elde kalan gönderileri satışa çıkardı

Sivas’ta PTT elde kalan gönderileri satışa çıkardı. Gönderici, gönderilerin herhangi bir şekilde alıcısına teslim edilememesi halinde PTT’ye terk edilmiş sayılan birçok eşya PTT tarafından uygun fiyata satışa çıkarıldı.

PTT elde kalan gönderileri satışa çıkardı

Sümeyra DENİZ

Sivas’ta PTT elde kalan birçok gönderiyi uygun fiyata satışa çıkardı. PTT binası camına yapıştırılan ilanda elde kalan gönderilerin satışa sunulduğu ve fiyatları yazıyor. Bu ilana göre 100 liraya gelinlik, 35 liraya kadın ayakkabısı, 10 liraya Hac elbisesi, 5 liraya hemşire elbisesi bulmak mümkün.

Elde kalan gönderilerin satış işlemine çıkması ise PTT Kargo Ve Kurye Gönderileri Hakkında Yönetmelik’le belirleniyor bu yönetmeliğe göre satış işlemi şöyle gerçekleşiyor; Alıcılarına herhangi bir şekilde teslimi sağlanamadığından gönderici adresinin bulunduğu işyerine geri gelen gönderiler varsa ardiye ve tarifesinde belirtilen diğer ücretler alınmak suretiyle göndericiye teslim ediliyor. Gönderici bulunamadığı veya kendisine haber verilemediği takdirde PTT işyerinde gönderilerin geri geldiği üç ay süre ile ilan ediliyor. İlanın asıldığı tarihten başlayarak üç aylık süre içinde gönderici başvurmamış olursa gönderiler Başmüdürlüğe yollanıyor. Başmüdürlük bu tür gönderileri Başmüdürlük adına bir işyerine yollanmasını isteyebiliyor. Başmüdürlüklerde veya gönderinin yollandığı işyerinde Başmüdür tarafından seçilecek dört kişilik bir kurul tarafından açılarak içlerinde göndericisini bulmaya yarayabilecek bir kayıt bulunan gönderilerin göndericisi araştırılarak ona göre işlem yapılıyor. Kurul tarafından açılan gönderilerin içlerindekiler ayrıntılı şekilde tespit edilir. Bunlar para ise emanete alınır, değilse aynı kurul tarafından değer tespiti yapılarak satışa sunuluyor. Gönderilerden PTT’nin alacağı varsa, çıkan paradan veya satış bedelinden bu miktar düşülerek kalanı gönderici adına emanet hesabına alınıyor. 

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2017, 05:20

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER