“Projelere destek vermeye hazırız”

“Projelere destek vermeye hazırız”

HABER MERKEZİ

Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, fakültelerin daha işlevsel hâle gelmesi için fakülte yöneticileriyle bir araya geldi.

Rektörlük Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıda; Rektör Yardımcıları, Rektör Danışmanları, Genel Sekreter, ilgili fakülte dekanları ve bölüm başkanları katıldı.

Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, yapılan projelerin ve nitelikli yayınların sayılarının artması açısından iş birliğinin büyük önem taşıdığını ifade ederek, bütün fakültelerin dekan ve bölüm başkanları ile toplantıların devam ettiğini belirtti.

Prof. Dr. Yıldız, yapılan akademik çalışmaların bölgesel ve toplumsal sorunların çözümüne katkı sunması gerektiğini belirterek, akademik yayınlarda ve projelerde yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin sürece dâhil edilmesi ve CÜTAM, Nanofotonik Uygulama Merkezi ile CÜBAP’ın projelere desteğinin önemini vurguladı.

Cumhuriyet Üniversitesinin ulusal ve uluslararası projeler bakımından daha üst noktaya gelmesi için Rektörlük olarak her türlü desteğe hazır olduklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Yıldız, yenilikçi ve bilimsel anlamda kaliteli projelerin hazırlanmasında akademisyenlerin öncü olması için teşvik edici çalışmaların sürdürüldüğünü ifade etti.

Belirli disiplinlerde uzmanlaşma gerektiğini bu kapsamda akademik kadro ve bölümlerin altyapılarına göre yararlı çalışmalar yapılması gerektiğini ifade eden Rektör Yıldız, yenilenebilir enerji, kanser tedavisi üzerine çalışmalar, DİMER’in geliştiği İSNAD atıf sistemi ve DAVET Atıf dizini çalışmaları gibi örnek projelerin artırılması gerektiğini belirtti.

Cumhuriyet Teknokent’in sanayiye yönelik yapılan bilimsel çalışmalar için oldukça önemli fırsatlar sunduğunu bu fırsatlardan akademisyenlerin yararlanması gerektiğini ifade eden Rektör Yıldız, sadece bilimsel dergilerde kalacak çalışmaların artık önemi kalmadığını yapılacak çalışmaların teknolojik gelişmeleri yakalaması gerektiğini ifade etti.

TÜBİTAK, ORAN gibi kuruluşların projelere verdiği destekler ile çeşitli projeler gerçekleştirildiğini ifade eden Rektör AlimYıldız, yurt dışı eğitim alma hareketleri ve Erasmus çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Toplantılarda söz alan dekan ve bölüm başkanları ise birimlerinde yürütülen akademik, sanayiye yönelik yenilikçi projeler, şehrimizin kültürel-sanat-spor-turizm alanlarında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdiler.

Önümüzdeki süreçte yüksekokul, meslek yüksekokulu bölüm başkanları ve enstitü anabilim dalı başkanları ile sürmesi planlanan toplantılar ile Üniversitemizde bilimsel çalışmaların daha etkin ve verimli yapılması hedefleniyor.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER