Proje ne oldu?

3 yıldır Atatürk Caddesinin ortasında atıl durumda olan eski vakıflar iş hanı binasının bulunduğu alanda herhangi bir projenin hayata geçirilip geçirilmeceği, bölgedeki çirkin görüntünün ise ne zaman ortadan kaldırılacağı merak ediliyor.

Mehmet TIRPAN

Yıkılan Vakıflar İş Hanının yerine yapılması planlanan proje halen kamuoyuna açıklanmadı. Proje anlaşmazlıkları nedeniyle konuyu mahkemeye taşıyan Vakıflar Genel Müdürlüğü açtığı davayı geçen yıl geri çekmişti. Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise, proje noktasında uzlaşmaya varıldığını açıklamıştı. Ancak bölgede herhangi bir çalışma başlatılmadı. Aradan 1 yıl geçmesine rağmen proje ile ilgili ne Vakıflar Bölge Müdürlüğünden nede Sivas Belediyesinden herhangi bir açıklama gelmedi.Kentin en işlek caddelerinden biri olan Atatürk caddesinde atıl alanda bulunan ve çevresi latalarla kapatılan alanın biran evvel Sivas’a kazandırılması bekleniyor.

1 AYDA YIKIM TAMAMLANMIŞTI

Vakıflar İş Hanına çürük raporu verilmesinin ardından bina yaklaşık 1 ay içerisinde tamamen yıkılmıştı. Vakıflar çarşısının yerine yapılacak yeni binanın projesi Taşhan’ın duvarına asılarak Sivaslılara görücüye çıkartılmıştı. Ancak Sivas Valiliği ve Sivas Belediyesinin itirazları üzerine 8 kat olan proje iptal edilmişti. Son derece modern bir görünüme sahip olan yeni binanın mimarisinin tarihi Taşhan çarşısı ile uyuşmaması nedeniyle proje eski Sivas Valisi Davut Gül tarafından projenin değiştirilmesi için talimat vermişti. Talimatın ardından Taşhan’ın duvarında asılı olan projenin resmi de kaldırılmıştı. Birkaç proje hazırlanmasına rağmen hiçbir proje üzerinde fikir birliğine varılamamıştı. Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, konuya ilişkin en son yaptığı açıklamada Vakıflar İşhanı’nın 4 kat üst kısım ve 3 katta yerin altı olmak üzere 7 kat şeklinde planlandığı açıklamıştı. Mevcut projede kabul görmeyince konu yargıya taşınmıştı. Daha sonra iki kurum arasında uzlaşma sağlanmış Vakıflar Genel Müdürlüğü davayı geri çekmişti.


Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2020, 16:08

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER