Problemimiz yok

Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü Sivas’a 20 milyon 137 bin TL’lik yatırım yaptı. Devam eden 7 projede fiziki gerçekleşme oranı yüzde 88 oranında. Kayseri Orman Bölge Müdürü Adnan Diltemiz, 2017 yılı içerisinde 14 bin hektar sahada bakım çalışması yaptıklarını söyledi.

Problemimiz yok

Mehmet TIRPAN

Kayseri Orman Bölge Müdürü Adnan Diltemiz,  bölge müdürlüğü olarak Sivas’ta 7 projelerinin olduğunu söyledi. Diltemiz, “7 Projenin yatırım ödeneği 20 milyon 137 bin lira. Fiziki gerçekleşmesi şuanda yüzde 88 mertebesinde. Bütün ihaleleri yaptık. Problemimiz yok. Çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Faaliyetlerini hava şartları müsaade ettikçe  sürdürdüklerini aktaran Diltemiz: “Bizim faaliyetlerimizin bir kısmı mevsimsel olduğu için işler devam ediyor.  İşin akabinde ödeneklerin tamamı kullanılacak. İlimizde 700 hektar ağaçlandırma tesis faaliyetimiz var. Toprak muhafaza tesis programımız 5 bin 500 hektar. 4 bin hektar alanda çalışmalarımız sürüyor. Bakım faaliyetlerimiz devam ediyor. Bazı yerlerde ağaçlandırma ile ilgili talepler var. Bununla ilgili vasıf değişikliği yapılırsa ancak bizim buralarda çalışma yapmamız mümkün. Aksi takdirde pek mümkün değil. Kurumlara her türlü desteği sağlıyoruz. Ağaçlandırma taleplerini yerine getiriyoruz. Mezarlık, cami bahçelerinde talepleri karşılamaya çalışıyoruz. 4 bin hektarda faaliyet devam ediyor. Yüzde 72 mertebesindeyiz. Hem tesis hem de dikim işleri inşallah yılsonunda bitecek. Erozyonun olduğu yerlerde teras yapımı yapıyoruz. Yine dere içlerinde akışı engellemek adına dere içerisini kafes tellerle kapatıyoruz. Ayrıca rehabilitasyon faaliyetlerimiz de devam ediyor. Rehabilitasyon faaliyetlerinden maksat orman alanlarındaki bakım faaliyetleri, budamalar ve boş alanları da fidan dikerek verimli hale getiriyoruz. Son 4 yıldır dikim yaptığımız sahaların bakımlarını da yapıyoruz. Bu sene 14 bin hektar sahada bakım yaptık. ORKÖY ile köylüye destek sağlıyoruz. 15 köyde 50 aileye 1 milyon lira kredi desteğimiz oldu. Okul bahçelerinde ağaçlandırma çalışmaları yaptık. Kurumları ilgilendiren ağaçlandırma faaliyetlerimiz ile ilgili olarak 2017 yılında yaklaşık 33 bin 400 hektarlık bir sahada çalışacağız. Bu sahalar içerisinde ağaçlandırma, toprak muhafaza tesis programı toplam 6 bin 200 hektar. 2017 yılında Şarkışla ilçesine çalışıyoruz. 700 hektarlık bir saha. Sahanın ihalesi yapıldı. Makineli çalışmamamız devam ediyor.  bir buçuk ay içerisinde makineli çalışmayı bitireceğiz. Sonbaharda da inşallah fidanlarımızı toprak ile buluşturacağız” ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2017, 05:35

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15