Pilot ilçelerde sağlık merkezleri oluşturulacak

Sivas Kamu Hastaneleri Başkanı Dr. Mesut Acıöz, İlçelerdeki hastanelerdeki ekipman ve donanımları güçlendirerek ilçelerden tedavi olmak için Sivas’a gelmek zorunda kalan hastalara yerinde sağlık hizmeti vermeyi planladıklarını söyledi. Acıöz, “Pilot ilçelerde sağlık merkezleri oluşturacağız. O bölgede yaşayan vatandaşlar tedavi olmak için Sivas’a gelmeyecek” dedi.

Pilot ilçelerde sağlık merkezleri oluşturulacak

Mehmet TIRPAN

Sivas Kamu Hastaneleri Başkanı Dr. Mesut Acıöz, Sivas’ta yapmayı planladıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. İlk olarak Hastanelerin mevcut yapılarına ilişkin çalışmalar yaparak eksiklikleri gidereceklerini belirten Acıöz, “Bazı ilçeler arasında merkezler oluşturmayı planlıyoruz. Örneğin Divriği Gürün ve Kangal arasında bir sağlık merkezi oluşturacağız. O bölgede yaşayan vatandaşlar tedavi olmak için Sivas’a gelmeyecek. O bölgeye tam teşekküllü bir hastane yapacağız. Yani pilot ilçelerde tam donanımlı merkezler oluşturacağız” dedi.

Pilot ilçelerdeki hastanelerin güçlendirilmesinin ardından merkezdeki yoğunluğu azaltmayı planladıklarını vurgulayan Acıöz, “Hastaların Sivas’a gelmesi zahmetini ortadan kaldıracağız. İlçelerdeki hastaneleri güçlendirirsek hastalar Sivas’a gelmek zorunda kalmayacak. Evde Sağlık Hizmetlerinin niteliğini artıracağız. Sivas’ta evde bakım hizmeti alan 2 bin hastamız var. Yatalak ve Hastaneye gidemeyecek durumda olan hastalara bulunduğu yerde sağlık hizmeti veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz. Bu sayı yazın daha çok artıyor. Yazın ekibimizi güçlendireceğiz. Bu hastaların bakım ve pansuman malzemelerini biz karşılıyoruz. Sivas Merkez’de 4 ekip görev yapıyor. İlçelerle birlikte 9-10 civarında ekibimiz var. Günlük yapılan işlemler kayır altına alınıyor. Yine Sivas Merkezde uygulanmayan, yapılamayan ameliyatlar veya yapılamayan sağlık hizmetlerini getirmek için gayret göstereceğiz. Şuanda Perinatoloji üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Tüp bebek girişiminde bulunacağız. Bu konular projelendirilmedi şimdilik sadece tasarı halinde. Bizim en önemli gayretimiz Sivas halkını tedavi için Ankara ve İstanbul’a göndermemek için elimizden geleni yapacağız. Kendi atığımızı kendimiz imha etmek için çalışmalar yapıyoruz. En fazla tehlikeli ve zararlı atık Numune Hastanemizden çıkıyor. Bu atıkların yok edilmesi bütçemize gider olarak ciddi zarar veriyor. 0 atık projesi kapsamında elimizden gelen riayeti göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2018, 05:25

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER