Peteksiz bal düşünülemez

MELTEM DUMAN

Sofralarda  tüketilen bal peteği üzerinde çeşitli iddialar ortaya atıldı. Sahte bal riskinin ardından şimdi de süzme- petek bal rekabeti ortaya çıktı. Haliyle vatandaş süzme bal mı petek bal mı daha kalitelidir yanılgısına düştü. Hal böyle olunca da gözler bal işletmecileri ve arıcılara çevrildi.

‘Petek bal zararlıdır’ gibi spekülatif söylemlerin ciddiye alınmaması gerektiğini söyleyen bal işletmecisi Ahmet Turan Kara, Petek olmadan balın sofralarımıza ulaşabilmesinin mümkün olmadığını söyleyerek bu konuda açıklık getirdi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Bal üretimi ve bal ürünleri  satışını yapan Ahmet Turan Kara, “Petek bal üretiminin meşakkatinden kaçanlar, spekülatif haberler ortaya atıyor. Kan akışını dengeleyen ve kalp hastalıklarına karşı direnç sağlayan petek, hor görülüyor. Petek yoksa arılar yoktur. Dolayısıyla hiçbir sebep ortaya konularak peteğin dışlanması, zararları olduğu söylenmesi doğru değildir. Arılar peteklerini bal mumundan inşa eder. Peteğin içeresindeki bal, bildiğimiz gerçek ham balın ta kendisidir. Balın peteği antioksidanlar bakımından zengindir. Balı peteği ile beraber yemenin sindirim sistemi organlarına ciddi anlamda katkısı vardır ” dedi.

“PETEK  BAL ASLA KÜÇÜK DÜŞÜRÜLEMEZ”

Petek olmadan balın sofralarımıza ulaşabilmesinin mümkün olmadığını dile getiren işletmeci Ahmet Turan Kara, Petek balın doğanın sürdürülebilirliğine de katkı sunduğunu dile getiren Kara “Süzme balın harmanlanması ve içerisine farklı ballar eklenmesi çok kolaydır. Petek balda bu işlemi yapamazsınız ve muhafazası çok zordur. Hakiki petek bal bulduğunuzda mutlaka edinin, ben 40 senedir petek bal tüketiyorum. Doğanın sürdürülebilirliğine çok büyük katkısı olan petekler asla bu kadar ağır ithamlarla eleştirilemez. Petekli balın vermiş olduğu doygunluk hissi zayıflamayı kolaylaştırır”  diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2022, 16:57

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER