Organik tarıma ağırlık verilecek

Organik tarıma  ağırlık verilecek

MEHMET TIRPAN

Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, son günlerde gündemden düşmeyen organik tarım hakkında bilgiler vererek kentte bu kapsamda yürütülen projeler hakkında bilgi verdi.

Sivas’ta Organik tarımın istenilen seviyede olmadığını ancak organik tarımın artırılmasına ilişkin projeler geliştirdiklerini ve Bakanlığa sunduklarının altını çizen İl Müdürü Yıldız, “Organik tarımda hububat, nohut ve organik bal üretimi projelerimiz var. Organik üretimin artırılması ile ilgili de çiftçilere özel destek de veriliyor. Bu yıl organik tarıma yönelik daha fazla destek verilmesi için proje hazırlayarak Bakanlığımıza gönderdik. İnşallah olumlu dönüşler alacağız” dedi.

Organik tarımda verimin ister istemez düştüğünü hatırlatan Yıldız, “Organik tarımın asıl mantığı karşılıklı güvene dayanan bir üretim modelidir. Organik tarım yapıldığında ortaya çıkan verim düşüklüğünü karşılamamız gerekiyor ki daha fazla çiftçi organik üretim yapsın. Sivas’ta bu konuda istediğimiz sevide değiliz. Organik tarım gübre atmadan, ilaç atmadan yetiştirilen ürünler anlamına gelmiyor. Organik ürünlerde organik olan ilaçlar ve gübreler kullanılabilir. Ayrıca organik ekilen ürünlerin kayıt altında olması gerekiyor. Birilerinin ekip ürettiği ürüne organik demesi için o ürünlere ilişkin organik belgesinin de olması lazım. Bakanlığımız yetkilendirdiği sertifikasyon kuruluşları var. Bu kuruluşlarımız organik ürünlerin takibini yapıyor. Bizde İl Müdürlüğünde Organik Tarım Birimimizde sahada bize bildirilen organik üretim yapan işletmelerin denetimini yapıyoruz. Bakanlığı da bilgilendiriyoruz. Organik ürünlerde tabiki kimyasal ilaç ve gübre kullanımı yasak. Aslında organik tarımda üretim konusunda çok büyük bir problem yok. Yeterki organik ürünlere yönelik bir Pazar olsun. İnşallah yaptığımız projelerle organik tarımı ciddi derece de artıracağız” ifadelerini kullandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20