Organik solucan gübresi hasadına başlandı

Organik solucan gübresi hasadına başlandı

MEHMET TIRPAN

Cumhuriyet Üniversitesi, İl Özel İdaresi, Sivas Belediyesi ve Sivas Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle kurulan Sivas Organik Tarım Anonim Şirketi (SOTAŞ)’ın bünyesinde organik solucan gübresi üretimine başlandı.

İl yöneticileri ve kurum müdürleri Cumhuriyet Üniversitesi’nde eski 4 Eylül Kız Yurdu Bahçesinde yer alan solucan gübresi üretim tesisini ziyaret ederek çalışmalar hakkında proje sorumlusu Doç. Dr. Uğur Tutar’dan bilgiler aldı.

Programa Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, Belediye Başkan Yardımcısı Bekir Sıtkı Eminoğlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken ile Buruciye AŞ Genel Müdürü Mustafa Altun katıldı.

İşletme hakkında bilgiler veren Cumhuriyet Üniveristesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, “İşletmemizin öncelikli hedefi, ülkemiz tarımında kullanılan kimyasal gübre ve pestisitlerin neden olduğu olumsuzlukları azaltmayı hedefleyen, tüm dünyada kabul görmüş ve yaygın olarak kullanılan solucan gübresinin doğru yöntemlerle üretimini gerçekleştirerek, solucan gübresi üreticilerine rehberlik etmek ve solucan gübresinin özelliklerine bir standart getirerek bu noktada ilimizi ve üniversitemizi bir merkez ve eğitim kurumu olarak ön plana çıkarmaktır.” dedi.

Ziyaretin sonunda solucan gübresinin ilk hasadı, otomatik makinelerin içerisinde olgunlaşan gübrenin butona basılması, bıçakların en alttan gübreyi kesmesi ve konveyör bantlardan makinenin diğer ucundan alınmasıyla yapıldı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER