Onkoloji hastaları artık Sivas dışına gitmeyecek

Sivas valisi Davut Gül, Numune Hastanesi Radyoterapi Bölümüne Alınan Linac Cihazı hakkında bilgi aldı.

Onkoloji hastaları artık Sivas dışına gitmeyecek

Hüsne AKKAYA

 

Sivas valisi Davut Gül, Numune Hastanesi Radyoterapi Bölümüne Alınan Linac Cihazı hakkında bilgi aldı.

Numune Hastanesinde Radyoterapi bölümüne  iki buçuk milyon dolar değerinde alınan Linac  cihazı kanser hastalanın umudu oldu. Böylelikle onkoloji hastaları  artık Numune hastanesinde ,onkoloji cerrahi, tıbbi onkoloji ve radyoterapi  bölümlerini bir birlerini desteklemesi ile vereceği sağlık hizmet ile il dışına gitmeyecek.

2,5 milyon dolarlık Linac cihazının Sivas'ta ki hastalara umut olacağını kaydeden Radyasyon Onkolojisi Uzmanı DR. Sevim İnel, birim içinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek, “Onkolojide üç tane önemli ayak var. Birincisi cerrahi, diğeri kemoterapi, üçüncüsü ise radyoterapi. Cerrahi de tıbbi onkolojimizin çok iyi bir şekilde çalışıyor. Radyoterapimiz eksikti. Bu cihazın gelmesi ile radyoterapimizde tamamlandı. Artık hastanemize gelen onkoloji hastalarımız başka bir merkeze gitme ihtiyacı duymadan tedavilerini burada tamamlayarak gidebilecekler” dedi.

Cihazı inceleyen Sivas valisi Davut Gül, cihazın hastaların yüzde 98’ine cevap verebildiğini söyleyerek şöyle konuştu:

“Bu 2 buçuk milyon dolarlık bir cihaz. Yani Türk lirası olarak düşündüğümüzde kabaca 9 milyonun üzerinde, 10 milyon civarında bir cihaz. Daha önce radyoterapi yapılamıyordu. bu cihazdan 21 tane alındı. Bir tanesi Sivas’a verildi. Bu eksiklikte giderilmiş oldu. Günde yaklaşık olarak 15 hastaya cevap verebiliyor. Şuan talep olduğu takdirde 60’a kadar çıkarıla biliyor. Yani tüm ihtiyaca cevap verebiliyor. Doktor hanım yaklaşık olarak onkoloji hastalarının yüzde 98’inin ihtiyacına cevap verilebildiğini söyledi. Bu şu anlama geliyor. Olabildiğince gelişmiş bir cihaz. Ve Türkiye’de benzerlerinin daha ilerisinde bir cihaz. Daha iyisi şüphesiz var ama yüzde 98’ine cevap vermesi Sivas şartlarında çok önemli. Muhtemelen bundan sonra çevre illerden de onkoloji hastaları Sivas Numune hastanesine gelecektir. Hastalar burada çok rahat bir şekilde tedavilerini olabilirler.”

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2017, 02:53

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER