“Omicron varyantı Sivas’ta görülmedi”

MELTEM DUMAN

Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, 10 Ocak Gazeteciler günü münasebetiyle basın mensupları ile bir araya gelerek 2021 yılında yapılan çalışmaları değerlendirdi.

Basın mensuplarının yer aldığı toplantıda, Çalışan Gazetecilerin gününü kutlayan Prof. Dr. Alim Yıldız, son günlerde adını sık duymaya başladığımı Omicron varyantı il ilgili bilgilerde verdi.

İlk olarak Omicron hastalığı hakkında bilgiler veren Yıldız, “Hastanede bildiğimiz kadarıyla Omicronla ilgili bir şey yok. Sivas’taki diğer hastanelerde de böyle bir sıkıntı şuanda yok. İnşallah da olmaz. Bu salgın sürecini artık biran önce atlatmak istiyoruz. Bu konuda toplum olarak çok fazla duyarlı olmalıyız” dedi.

Daha sonra inşaatı devam yeni hastane hakkında bilgiler veren Prof. Dr Alim Yıldız, “Yeni hastanemizde inşaatımız devam ediyor. İnşaatın bitmesi normalde 2023 Eylül ayında inşallah o döneme yetişir. Hastanemiz yapıldığında da bize belki elli, atmış yıl rahatlıkla yetecek bir hastane olacağını düşünüyoruz. Hastanede her türlü tedaviyi elbet de şuanda yapıyoruz. Zaman zaman malzeme bulunamadığı şeklinde eleştiriler geliyor ve doğru. Bazı malzemeleri şuanda bulamıyoruz. Hastane yönetimiyle görüştüğümüzde yine şunu konuşuyoruz, hastanenin zarar etmemesi için ne yapılabilir? Ya bazı tedavileri vermeyeceksiniz zarar ettiğiniz tedavileri, yahut da zarar edeceğiz ama bu tedavileri vereceğiz diyeceksiniz. Biz ikincisini tercih ediyoruz. Bazı üniversite hastanelerinde zarar ettikleri tedaviyi yapmıyorlar. Bunu açmak adına mesela SGK’nın bize belirlediği tedavi ücretleri var. Örneğin bir ameliyatın karşılığı on bin TL diyoruz. Bizim o ameliyatta kullandığımız malzeme yirmi bin TL bazen otuz bin TL. Bunu yapmak zorundasınız. Çünkü Sivas’tan başka yere hastayı gönderemezsiniz. Bizde istiyoruz ki Sivas’tan hiçbir hasta hiçbir yere gitmesin” ifadelerini kullandı.

Toplantı sonu basın mensuplarına hediye takdimi yapılarak günün anısına toplu fotoğraf çekimi yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2022, 17:52

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER