“Öğretmenler adeta robot yerine konuluyor”

Türk Eğitim Sen Sivas Şube Başkanı Nuri Eryıldız, “Öğretmenlere öğle arası nöbet görevi verilmesi insan haklarına aykırıdır. Öğretmenlere öğle arasında da nöbet görevi verilmesi, öğretmenlerin adeta robot yerine konulması, nefes almadan çalışması anlamına gelmektedir” dedi.

“Öğretmenler adeta robot yerine konuluyor”

Mehmet TIRPAN

Türk Eğitim-Sen Sivas Şube Başkanı Nuri Eryıldız, Okullarda tam gün eğitim yapılması nedeniyle öğretmenlere nöbetçi olduğu günlerde tam gün nöbet görevi verildiğini dolayısıyla öğretmenlerin bu süre zarfında beslenme, dinlenme gibi en temel ihtiyaçlarını karşılayamadığını söyledi.

Bu durum gerek ülkemizin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere gerek Anayasa’ya gerekse 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na aykırı olduğunu belirten Eryıldız; “Öğretmenlere Beslenme, dinlenme ve ibadet gibi en temel ve insani ihtiyaçları karşılama hakkı verilmeksizin tüm gün nöbet görevi verilmesi hakkaniyete uygun ve insani değildir; yasaları da çiğnemektir” dedi.

Tam gün nöbet tutan öğretmenlerin diğer çalışanlar gibi gün içinde yemek, çay gibi ihtiyaçları nedeniyle ya da dinlenmek için belli bir zamana ihtiyaç duyduğunun altını çizen Eryıldız; “Okulun düzeninden sorumlu olan, eğitim ve yönetim işlerinin yürütülmesine katkı sağlayan, okuldaki eksiklikleri tespit eden, gerekli kontrolleri yapan nöbetçi öğretmenlere öğle arasında da nöbet görevi verilmesi, öğretmenlerin adeta robot yerine konulması, nefes almadan çalışması anlamına gelmektedir. Türk Eğitim-Sen bu kadar insani bir talebin görmezden gelinmesini kabul etmemektedir. Üstelik Milli Eğitim Bakanlığı, ara vermeden çalışmanın motivasyonu da düşürdüğünü, öğretmenleri sağlıklı bir çalışma ortamından uzaklaştırdığını, öğretmenleri huzursuz kıldığını hesaba katmak durumundadır. Düşünün kesintisiz çalışan bir insandan verim elde edebilir misiniz? Ya da başarılı olmasını; okula, öğrencilere faydalı olmasını, okulda düzeni sağlamasını bekleyebilir misiniz? Zaten birden çok nöbet görevi verilerek öğretmenlere angarya iş yaptırılırken, bir de nöbetin bu haliyle uygulanması çok açık söylüyoruz ki, insan hakkı ihlalidir. Bu tür yaklaşımların eğitime bir katkı sağlamayacağından, aksine eğitimi geriye götüreceğinden, öğretmenleri Bakanlığa küskün hale getireceğinden bihaber misiniz? Sendikamız bu doğrultuda tüm Türkiye genelinde dilekçe kampanyası başlatmıştır. Türkiye’nin dört bir yanından topladığımız dilekçeleri Milli Eğitim Bakanlığı’na iletileceğiz ve yapılan yanlışlığa dikkat çekeceğiz. Sendikamızın talebi; öğretmenlerin nöbet görevini düzenleyen ilgili yönetmelik hükümlerinin değiştirilmesidir. Yapılacak düzenleme ile birlikte tam gün nöbet tutan öğretmenlere öğle dinlenme hakkının açıkça düzenlenmelidir. Aksi bir yaklaşımı kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2018, 05:15

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER