“Nohut Sivas’a katkı sağlayacak”

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyit Yıldız, “İlimizde ortalama 60 bin dekar alanda yemeklik dane baklagil tarımı yapılmaktadır. Bununda önemli bir kısmını (yüzde 80-85)'ini nohut oluşturmaktadır. Nohut tarımının ilimizde daha geniş alanlarda yapılması ilimiz ve ülkemiz ekonomisine katkı sağlayacak. Türkiye’yi bölgesinde lider, Dünyada küresel aktör haline getirmek vizyonu ile çalışmalarımıza devam etmekteyiz” dedi.

“Nohut Sivas’a katkı sağlayacak”

Mehmet TIRPAN

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyit Yıldız, Sivas il topraklarının yüzde 41'ini tarıma elverişli arazi, yüzde 27'sini mera, yüzde 13'ünü orman ve fundalık, yüzde 19'unu da tarım dışı alanlar oluşturduğunu söyledi.

Kangal İlçesine giderek nohut demonstrasyon alanında incelemelerde bulunan Yıldız, “Sivas’ta bitkisel ürünler üretimi içerisinde en önemli gelir kaynağı olarak ilk sırada yer alan tarla ürünleri tahıllar, yem bitkileri, endüstri bitkileri ve yemeklik baklagiller olmak üzere dört ana grup altında değerlendirildiğinde gerek üretim miktarı gerekse ekiliş alanı açısından ilk sırada tahıllar gelmektedir. İlimizde ortalama 60 bin dekar alanda yemeklik dane baklagil tarımı yapılmaktadır. Bununda önemli bir kısmını (yüzde 80-85)'ini nohut oluşturmaktadır” dedi.

İlimizde nohut tarımının genellikle nadas yılında tohumun toprağa dağıtıldıktan sonra pulluk vb. aletlerle toprağa karıştırılıp hasadının ise elle yolunmak suretiyle yapıldığını belirten İl Müdürü Yıldız, “Özellikle son yıllarda işçilik ücretlerinin yüksek olmasından dolayı birçok üreticimiz nohut tarımından vazgeçmiştir. Oysaki iyi bir münavebe bitkisi olan nohut tarımının ilimizde daha geniş alanlarda yapılması ilimiz ve ülkemiz ekonomisine katkı sağlayacak hem de münavebede yer alarak toprak verimliliğinin sürekliliğine katkı sağlayacaktır. Bu noktadan yola çıkarak yaygın olarak nohut tarımının yapıldığı ilçelerimiz olmak üzere verim potansiyeli yüksek ve hasatta biçerdöver ile hasat edilebilecek çeşitlerin belirlenmesine yönelik olarak Gürün (Yeşildere ve Dayakpınar) ve Kangal (Hamal-Tersakan) İlçelerimizde araştırma kuruluşları tarafından tescil ettirilerek nohut tarımı yapılan bölgelerimiz için tavsiye edilen çeşitlerle ilimizde demonstrasyon çalışmaları yapılmaktadır. Azkan, Arda, Çağatay ve Sezenbey çeşitleriyle 2018 üretim döneminde belirlenen lokasyonlarda ekimi yapılarak tamamlanmıştır. Ekimin tamamlanması ile birlikte kontrol işlemlerine devam edilerek hastalık ve zararlılara dayanıklılık gözlemleri yapılıp hasatla birlikte verim potansiyellerine göre ilimizde Nohut tarımı yapacak olan üreticilerimize tavsiye edilecek çeşit ya da çeşitler belirlenecek. Söz konusu çalışmaların bir üretim sezonu daha devam ettirilmesi planlanmaktadır. Sivas Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak; Ülkemizin ve dünya pazarlarının ihtiyacı olan güvenilir gıda ve kaliteli tarım ürünlerine erişilebilirliği gerçekleştirmek, tarımsal ve ekolojik kaynakların sürdürülebilir kullanımını sağlamak, kırsal alanda yaşam standardını yükseltmek amacıyla politika belirlemek ve uygulamak misyonu ve gıda ve tarım alanında; Üretici ve tüketici memnuniyetini en üst düzeyde sağlamak, Türkiye'yi bölgesinde lider, Dünyada küresel aktör haline getirmek vizyonu ile çalışmalarımıza devam etmekteyiz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2018, 04:15

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER