Mucize gibi ameliyat

Kalp Ve Damar Cerrahisi Uzman Doktor Müslim Gül ve ekibi Sivas’ta bir ilki gerçekleştirerek hastayı ameliyat etmeden hastanın aort damlarına stent taktı ve aynı operasyonda hastanın tıkalı olan damarlarını açtı.

Mucize gibi ameliyat

Mehmet TIRPAN

Kalp Ve Damar Cerrahisi Uzman Doktor Müslim Gül ve ekibi Sivas’ta bir ilki gerçekleştirdi. Sivas Numune Hastanesi’nde görev yapan Gül, Her an iç kanaması geçirerek ölme riski taşıyan hastayı bayıltmadan ve ameliyat etmeden yaptığı operasyonda hem hastanın aort damarını onardı ve aynı zamanda sağ bacaktaki tıkalı ana damarı açtı.

Yaptığı operasyonla dikkatleri üzerine çeken Uzman Doktor Müslim Gül, Hastanın ilk olarak İstanbul’a tedavi olmak için gittiğini ancak ameliyatın riskli olması sebebiyle hastanın ameliyata alınmadığını söyledi.

Hastanın kendisine geldiğinde oldukça zor durumda olduğunu aktaran Gül: “Aort damarı patlamak üzere olan hastamız ilk önce İstanbul’a gitmiş orada ameliyat riskli görülmüş. Anjiyografi yapılmak istenmiş anju olamamış. Hasta sigara kullanıyor ve kasık damarları hariç diğer damarlarda da sıkıntı vardı. Yani işimiz çok zordu” dedi.

Hastayı elle muayene ederken midenin altında büyük bir anevrizma olduğunu hissettiklerini aktaran Gül: “Hemen hastaya MR (emar) çektirdik. Emar sonucunda Aort damarında 55 milimetre çapında büyük bir balonlaşma olduğunu gördük. Eğer hastaya müdahale edilmezse aort damarındaki balonlaşma patlar hasta iç kanamadan ölebilirdi. Hastanın önünde fazla bir seçenek yoktu. Ya hastaya açık cerrahi müdahale yapılıp suni bir damar konulabilirdi. Ancak hastanın yapısı, zayıflığı, akciğerlerinin durumu ve böbreklerindeki problemler sebebiyle açık ameliyat yüksek risk taşıyordu. Bizde açık ameliyatın yerine anjiyografi altında kapalı bir operasyonla Aort stentlemesi yaptık. Hastanın anju ile sağ ve sol bacağından grip aortun şişmiş olan bölgesine özel yapımdan oluşan stent koyduk. Şuan hastanın aort damarı kurtulmuş durumda. Aynı operasyonda tıkalı olan bacak damarlarını da açtık. Stentin yerinde olup olmadığını da 3-4 gün sonra çektiğimiz tomografi de gördük. Gayet güzel. Hastanın yürümesinde bir sıkıntı yok. İstediği gibi yürüyebiliyor ve ağrıları geçti. Anjiografi altında hastaya herhangi bir narkoz ve uyutma olmadan sadece o bölgeyi uyuşturarak bu işlem yapıldı. Hastada oldukça rahattı. Operasyon sırasında herhangi bir kanama, kan kaybı veya bir komplikasyonda olmadı. Sivas’ta her ikisinin yapıldığı ilk operasyonu yaptık. Genelde aorta stentleme yapılıyor ama biz hem stentleme yapıp aynı anda da balonla sağ bacakta bulunan atar damarı açtık hastanın. Bu stent tekniği burada ilk kez yapıldı. Hastanın sıkıntılı damarlarını yırtmadan kolayca yapabildik” ifadelerini kullandı. Operasyonda Gül’e destek veren Kalp Damar Cerrahisi Dr. Hasan Timuçin ise, Hastanın kasığını cerrahi olarak açtık. Tüm operasyon boyunca damarları açtık. Aort damarı tamiri hastayı açık kalp ameliyatı yapmadan sol kasığından bir greft yerleştirmesi işlemidir. Bu sayede oradaki anevrizmayı tamir ettik. Hastanın böbrekten sonraki şişmiş olan aort damarı tamir edilmiş olup artık hayati bir risk taşımamaktadır        “ dedi.

Hasta Orhan Türkoğlu ise, operasyonda emeği geçen doktor ve ekibine teşekkür ederek, ağrılarının olmadığını gayet sağlıklı olduğunu ve rahatlıkla yürüyebildiğini söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2017, 05:50

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER